Zapisz się do newslettera i odbierz 10% rabatu na pierwszy zakup w naszym sklepie!
Zioła – opis, pochodzenie i wykorzystanie
Zioła – opis, pochodzenie i wykorzystanie
Zioła stosowane są w celach leczniczych od wieków. Na przełomie tych lat wybrano kilka z nich, które odznaczają się wyjątkowo korzystnym wpływem na organizm. Z tego powodu stosuje się je aktualnie w celach terapeutycznych lub jako wspomaganie leczenia farmakologicznego. Poniżej znajdziesz 8 bardzo ciekawych propozycji.
Zioła na ratunek
Pomimo że w aptekach półki wręcz uginają się od ilości leków, to nie zmienia to faktu, że społeczeństwo wciąż korzysta z wszelakich dóbr natury. Doskonałym tego przykładem są zioła lecznicze, które spotkać można na każdym kroku.
Ból brzucha = mięta, stres = melisa. Takich przykładów jest o wiele więcej. W tym tekście poznasz historię i właściwości 8, często wykorzystywanych ziół. Są nimi:
- Babka lancetowata
- Mięta
- Melisa
- Tymianek
- Macierzanka piaskowa
- Jeżówka
- Mniszek lekarski
- Dziewanna
Babka lancetowata
To roślina ogólnodostępna. Rośnie na łąkach, drogach i w lesie. Często spotkać ją można nawet wyrastającą spomiędzy kostki brukowej. Widać zatem, że babce dużo do rozwoju nie trzeba. Pomimo takich małych wymagań roślina jest bardzo interesująca pod względem właściwości oraz zastosowania.
Babka znana jest nawet wśród najmłodszych, którzy są zgodni, że na stłuczenia i rany najlepszy jest okład z liści tej rośliny. Kwitnie ona w połowie wiosny i rozrasta się do początków jesieni. W składzie rośliny znaleźć można wiele witamin, składników mineralnych i związków aktywnych.
Babka lancetowata – zastosowanie
- Babka może wspomagać funkcjonowanie układu pokarmowego w nieżycie żołądka;
- W przeszłości uznawano babkę za roślinę o działaniu odtruwającym;
- Stosowano ją przy stanach zapalnych oczu i gardła;
- Nakłady z babki stosowano na rany, oparzenia, obrzęki i ukąszenia owadów.
Mięta
Mięta to roślina, którą zna każdy. Od wieków ból brzucha leczy się naparem z tej rośliny. Warto jednak wspomnieć, że to nie wszystko, co może ona zaoferować.
W tradycyjnej medycynie wschodu i zachodu mięta to podstawa terapii wielu schorzeń. Ze względu na korzystne działanie ekstraktu z mięty stosuje się ją w przypadku dolegliwości układu pokarmowego, jak i oddechowego.
Mięta – zastosowanie
- Przynosi ulgę w zespole jelita drażliwego, wzdęciach, niestrawności, nudnościach i wymiotach;
- Zmniejsza objawy takie jak kaszel i wspomaga leczenie zapalenia oskrzeli;
- Związki aktywne mięty wykazują działanie przeciwwirusowe, grzybobójcze, owadobójcze i przeciwutleniające;
- Przeciwutleniacze mięty mogą mieć pozytywny wpływ w profilaktyce zapobiegania chorobom cywilizacyjnym
Melisa
Melisa to roślina kojarzona głównie z efektem uspokajającym. Warto jednak wspomnieć, że to dar matki ziemi o uniwersalnym zastosowaniu, czego przykładem jest fakt, iż daje ona miód. Melisa rośnie na terenach całej europy, Azji i Ameryki Północnej.
Melisa lekarska – zastosowanie
- Stosowana jest w stanach pobudzenia nerwowego, niepokoju oraz bezsenności;
- Może być wykorzystana w zaburzeniach rytmu serca;
- Olejki eteryczne na bazie melisy wykorzystywane są w aromaterapii;
- Olejek z melisy stanowił skuteczny środek zmniejszający objawy demencji;
- Melisa działa silnie uspokajająco;
- Duże dawki wywołują efekt nasenny.
Tymianek
Tymianek to roślina zielarska wykorzystywana w kuchni oraz farmakologii. Wielu kucharzy wykorzystuje ją, jako uniwersalny dodatek do dań. Cechuje się wyjątkowym smakiem i aromatem. Wynika to z faktu, że w olejku eterycznym obecnych jest wiele związków aktywnych wykazujących również korzystny wpływ na organizm. Wartość odżywcza rośliny zależy od warunków jej przetwarzania i przechowywania.
Tymianek – zastosowanie
- Tymianek może być stosowany w przypadku zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych;
- Olejek ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel;
- Tymianek wspomaga trawienie i przeciwdziała niestrawności;
- Składniki aktywne rośliny wykazują działanie rozkurczające;
- Roślina może być stosowana w celu łagodzenia bólu;
- Ze względu na działanie antybakteryjne olejek tymiankowy wykorzystywany jest do produkcji środków higieny jamy ustnej.
Macierzanka piaskowa
Macierzanka piaskowa to roślina z rodziny jasnotowatych. Znana również pod nazwą tymianek wąskolistny. Występuje głównie w Europie na terenach niżu.
Macierzanka lubi ciepło i szybko się rozwija. Ze względu na strukturę uważana jest za roślinę ozdobną, a przede wszystkim wykazującą właściwości prozdrowotne. Ziele macierzanki wykorzystywane jest w medycynie naturalnej do oczyszczania organizmu z toksyn, jak i niwelowania dolegliwości układu oddechowego. Wykazuje również działanie rozkurczowe i rozluźniające.
Macierzanka piaskowa – zastosowanie
- Wykazuje działanie dezynfekujące;
- Wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego – poprawia trawienie, działa wiatropędnie i rozluźnia mięśnie układu;
- Działa przeciwzapalnie;
- Stosowana jest do usprawniania pracy układu nerwowego w przypadku osób przechodzących rekonwalescencję.
Jeżówka
Jeżówka to roślina często wykorzystywana w fitoterapii. Najczęściej służy ona do sporządzania środków stosowanych w dolegliwościach układu oddechowego. Historia tej rośliny jest bardzo ciekawa, ponieważ wywodzi się z prerii Ameryki Północnej, gdzie to plemiona indiańskie stosowały ziele. Szamani wykorzystywali ją do leczenia wszelkich dolegliwości od schorzeń skóry, do chorób wenerycznych.
Od lat 70 ubiegłego stulecia nad jeżówka przeprowadzane są badania, których celem jest określenie jej przydatności w celach leczniczych. Na ten moment najczęściej mówi się o jej korzystnym wpływie wobec działania układu odpornościowego.
Jeżówka – zastosowanie
- Wspomaga działanie układu immunologicznego;
- Składniki jeżówki wykazują działanie immunostymulujące;
Mniszek lekarski
Mniszek lekarski to roślina, którą spotkać można na polskich łąkach, polach i w lasach. Wiele osób utożsamia polski krajobraz z dużą ilością mniszka. Dla osób, które nie kojarzą rośliny, warto wspomnieć, że mniszek znany jest inaczej pod potoczną nazwą „mlecz” lub „dmuchawiec”. To te żółte rośliny, które z biegiem czasu zamieniają się w typowe dmuchawce. Z rośliny pozyskuje się białe mleczko, które zawiera składniki aktywne.
Mniszek lekarski–zastosowanie
- Działanie moczopędne;
- Wspomaga organizm w przypadku infekcji dróg moczowych;
- Korzeń mniszka wykazuje silne działanie oczyszczające;
- Ułatwia wydzielanie żółci;
- Usprawnia pracę wątroby;
- Usprawnia trawienie poprzez stymulację do produkcji soków trawiennych;
- Wykazuje działanie przeciwzakrzepowe;
- Wspomaga gojenie ran i leczenie schorzeń skórnych.
Dziewanna
Dziewanna to roślina wykazująca kilka właściwości farmakologicznych. Najczęściej stosowana jest w przypadku dolegliwości układu oddechowego i pokarmowego.
Dziewanna – zastosowanie
- Wykazuje działanie przeciwbakteryjne;
- Zwalcza wirusy;
- Ze względu na skład wykazuje silne działanie przeciwzapalne;
- Redukuje dolegliwości bólowe;
- Składniki dziewanny wykazują działanie hepatoochronne – chronią komórki wątroby;
- Wzmacnia działanie układu sercowo-naczyniowego;
- Działa wykrztuśnie.
Podsumowanie
Teraz już znasz 8 podstawowych ziół stosowanych w medycynie naturalnej. Warto je mieć w domu, gdyż nigdy nie wiadomo, kiedy się przydadzą.
Więcej informacji na temat leczniczych ziół znajdziesz na stronie sklepu https://premiumrosa.pl/. Znajdziesz tam również wiele innych produktów dedykowanych do wspomagania funkcjonowania organizmu.
Piśmiennictwo
- 1. Jan Ogonowski, Aleksandra Kołkowska: Preparaty kosmetyczne na bazie ekstraktu z babki lancetowatej. Towaroznawcze Problemy Jakości2012 | nr 1 | 54—63.
- Agnieszka Najda: Skład chemiczny i działanie przeciwutleniające ekstraktów z Menta x piperita L. Postępy Fitoterapii 4/2017, s. 251-258.
- Natalia Dobros: Zioła o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym. Post Fitoter 2017; 18(3): 215-222.
- BEATA KRÓL, ANNA KIEŁTYKA-DADASIEWICZ: WPŁYW METODY SUSZENIA NA CECHY SENSORYCZNE ORAZ SKŁAD OLEJKU ETERYCZNEGO TYMIANKU WŁAŚCIWEGO (THYMUS VULGARIS L.). ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość, 2015, 4 (101), 162 – 175.
- Anna Kędzia, Bożena Dera-Tomaszewska, Marta Ziółkowska-Klinkosz, Andrzej W. Kędzia, Barbara Kochańska, Alina Gębska: Aktywność olejku tymiankowego (Oleum Thymi) wobec bakterii tlenowych. Postępy Fitoterapii 2/2012.
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Macierzanka_piaskowa
- Ewa Skopińska-Różewska, Janusz Bany, Ewa Sommer, Danuta Zdanowska, Małgorzata Filewska, Henryk Skurzak: Działanie biologiczne wodnego ekstraktu ziela jeżówki purpurowej (preparat Echinerba). PANACEA kwiecień 2004.
- Sabina Lachowicz, Jan Oszmiański: Mniszek lekarski – źródło substancji prozdrowotnych. Przemysł Fermentacyjny i Owocowo-Warzywny 9/2017.
- Monika Zielińska-Pisklak, Łukasz Szeleszczuk , Katarzyna Wilczek: Dziewanna – starosłowiańska bogini wiosny. FARMAKOTERAPIA. VOL 23 NR 3’13 (263).