Doceńmy polskie owoce

Doceńmy polskie owoce

Doceńmy polskie owoce

Kto z nas nie lubi owoców? Są pyszne, orzeźwiające, a dodatkowo są wypakowane po brzegi witaminami, minerałami i dobrymi dla naszego zdrowia związkami. Każdy wie, że najlepiej owoce smakują, gdy są świeżo zebrane. Są wtedy najbardziej słodkie, soczyste i zawierają najwięcej witamin. W Polsce popularnymi owocami są jabłka, truskawki, maliny, gruszki, śliwki, wiśnie i czereśnie. Jednak wraz ze zmianą klimatu coraz częściej uprawiane są inne, bardziej egzotyczne owoce. Aby korzystać w pełni z dobroczynnych właściwości owoców, warto wiedzieć, kiedy przypada sezon na poszczególne owoce. Poniżej znajdziecie mały przewodnik po polskich owocach.

O korzyściach płynących z jedzenia owoców wie już przedszkolak. Warto je jeść nie tylko na smak, ale przede wszystkim na dobroczynne działanie. Owoce najlepiej smakują od razu po zbiorze. Właśnie wtedy też mają najwięcej składników, które wraz z upływem czasu po zbiorach, albo w wyniku przetwarzania maleją. Sezonowość owoców i warzyw odnosi się do pory roku, w której są one zbierane. Wiele owoców sadzimy jesienią, aby na wiosnę czy lato cieszyły nas swoim smakiem. Niektóre owoce takie, jak jabłka czy gruszki mogą występować prawie cały rok, ponieważ rozróżniamy odmiany wczesne i późne. Niektóre z kolei są tylko raz w roku o konkretnej porze, np. jagody czy orzechy.

Rynek owocowy w Polce

Polska jest znaczącym w Unii Europejskiej producentem owoców. Nasz kraj jest największym w Unii producentem jabłek, wiśni, malin, agrestu i porzeczek. Poza tym Polska jest również istotnym producentem truskawek, aronii i borówek.

Świadomość konsumentów rośnie, dlatego też wzrasta popyt na zdrowe owoce i warzywa, z dobrych gospodarstw ekologicznych. Dzięki dotacjom unijnym polscy rolnicy mogą rozwijać swoje uprawy, a owoce z nich zebrane poosiadają wiele certyfikatów jakości.

 

Jakie owoce uprawiane są w Polsce? Sezonowość polskich owoców

W Polsce uprawiane jest wiele gatunków roślin. W zależności od pogody, temperatury i wilgotności, różne owoce pojawiają się w innych porach roku. Poniżej mała ściągawka, kiedy jakie owoce występują i kiedy najlepiej warto je jeść, aby wykorzystać jak najlepiej dobroczynne składniki.

 

Jabłka — występują praktycznie cały rok, w zależności od odmiany. Z reguły pojawiają się między sierpniem a kwietniem.

Róża - owoce zbierane są od połowy sierpnia do końca września. 

Gruszki — można je zbierać od sierpnia do marca, w zależności od odmiany.

Truskawki — wczesne odmiany pojawiają się już w maju, jednak najwięcej jest ich na przełomie czerwca i lipca.

Maliny — możemy się nimi cieszyć od lipca do września, wstępują także odmiany zbierane pod koniec mają i na początku października 

Wiśnie i czereśnie — te owoce z kolei rosną od czerwca do sierpnia.

Żurawina — ją z kolei zbierzemy we wrześniu, październiku i listopadzie.

Śliwki — śliwy owocują w sierpniu i początek września.

Jagody rosną w polskich lasach na przełomie lipca i sierpnia.

 

Lato to najbardziej obfita w owoce pora roku. W tym czasie dojrzewają porzeczki, agrest, arbuz, jeżyny, winogrona, borówki, aronia. To oczywiście tylko garstka dostępnych owoców w Polsce, jednak chyba najbardziej popularna. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej, wybranym owocom i ich właściwościom.

Jabłka

Można by rzec, że to niemal owoce narodowe.  Odmian jabłek uprawianych w Polsce jest naprawdę sporo, bo aż 71. Jabłka doczekały się nawet własnego święta — 28 września. Polska jest największym producentem jabłek w Unii Europejskiej, na całym świecie zajmujemy trzecią pozycję.

Zbiory jabłek trwają bardzo długo, a ich odmiany można podzielić na letnie (wczesne), jesienne oraz zimowe.  Najpopularniejszym jabłkiem wczesnym jest z pewnością papierówka. Jej owoce można zbierać już od połowy lipca. Wśród odmian jesiennych najbardziej popularne są antonówki, lobo, kosztele, złota reneta czy McIntosh. Jednak ilościowo największą pulę jabłek stanowią odmiany zimowe. Tutaj znajdziemy takie jabłka jak golden delicious, gala, gloster, idared, jonagold, szampion, ligol czy cortland. Te odmiany zbierane są głównie w październiku, a nawet w listopadzie.

Jabłka są dobrze znane ze swojej zawartości witaminy C i potasu. Jedno średniej wielkości jabłko zapewnia więcej niż 3% dziennej wartości dla obu tych związków. Owoc zawiera również witaminę K, witaminę B6, mangan i miedź. Jest również bogactwem błonnika. Są bardzo syte, dlatego stanowią idealną przekąskę między posiłkami i wspomagają odchudzanie. Jabłka ponadto wspomagają pracę serca, regulują ciśnienie. Zawierają naturalne, zdrowe cukry, są dobre dla cukrzyków. Najchętniej spożywane na surowo, ale także w postaci szarlotki czy soku.

Spróbuj naszego soku z jabłek i aceroli.

Truskawki

Polska jest drugim największym producentem truskawek w Unii Europejskiej (po Hiszpanii). Wśród wczesnych odmian, najpopularniejszą jest odmiana Honere. Jej zbiory przypadają na koniec maja, do końca czerwca. Najpopularniejszą odmianą deserową jest holenderska odmiana Elsenat. Truskawki zawierają bardzo dużo witaminy C (wspomaga odporność), ale również witaminy z grupy B, witaminę E, fosfor, krzem (korzystne na paznokcie i włosy), magnez (wspomaga pracę serca). Najczęściej zjadana na surowo, ale także w postaci wielu przetworów — dżemy, soki, kisiele, herbatki.

Maliny

Dostarczają potas, niezbędny do pracy serca. Kwasy tłuszczowe omega-3 zawarte w malinach mogą pomóc w zapobieganiu udarom i chorobom serca. Zawierają również minerał zwany manganem, który jest niezbędny dla zdrowych kości i skóry oraz pomaga regulować poziom cukru we krwi. Wspomagają również zachowanie prawidłowego poziomu ciśnienia krwi.

Maliny można spożywać na surowo, ale również jako pyszne soki, dżemy. W naszym sklepie dostaniesz sok z malin oraz jego wersję bio.

Jagody

Jagody mogą pomóc w zdrowiu serca, wzmocnieniu kości, zdrowiu skóry, ciśnieniu krwi, leczeniu cukrzycy, zapobieganiu nowotworom i zdrowiu psychicznemu. Jedna filiżanka jagód dostarcza 24 % zalecanej dziennej dawki witaminy C Ponadto zawierają błonnik, potas, kwas foliowy, witaminę B6. Są doskonałe na zatrzymanie biegunki. Polecamy sok z jagód z dodatkiem 5 ziół.

Żurawina

Znana jest ze swoich dobroczynnych właściwości na drogi moczowe. Sok żurawinowy może mieć kilka korzyści dla zdrowia kobiet. Obejmują one łagodzenie bólów miesiączkowych, zapobieganie osteoporozie, wspomaganie zdrowia po menopauzie i zmniejszanie oznak starzenia. Żurawina jest bogatym źródłem kilku witamin i minerałów, zwłaszcza witaminy C. W żurawinie występuje również mangan, witamina E, K oraz miedź.

Pyszny sok z żurawiny dostaniesz u nas w sklepie. Możesz także wybrać wersję bio, lub z dodatkiem aromatycznych ziół. Polecamy także syropy z żurawiną

Trochę bardziej egzotyczne owoce uprawiane w Polsce

Coraz szerzej uprawiane są w naszym kraju owoce, o których wielu konsumentów mogło jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu w ogóle nie słyszeć. W tej grupie możemy spotkać takie owoce jak zbierana w czerwcu jagoda kamczacka, dojrzewająca w październiku jagoda goji czy borówka amerykańska, która najwięcej owoców ma w wakacje. Pod koniec sierpnia rozpoczynają się także zbiory jednego z najnowszych owoców w Polsce, czyli Aktinidy Ostrolistnej zwanej po prostu minikiwi

 

Nasz blog

  • Płatki róży - sezon zbiorów
    Płatki róży - sezon zbiorów

    Płatki róży- sezon zbiorów

    Płatki róży nie tylko pięknie pachną, ale też nadają się do jedzenia i dostarczają substancji odżywczych. Trwa sezon ich zbiorów, warto więc zainteresować się, w jakiej formie je spożywać oraz przede wszystkim - dlaczego dobrze po nie sięgnąć.

     

    Jakie płatki róży można zbierać?

    Do spożycia nadają się płatki wielu gatunków róży, które różnią się pod względem smaku oraz zawartości składników odżywczych. Róża jest przede wszystkim źródłem witaminy C. Najwięcej witaminy C zawierają róża pomarszczona i dzika. Zbiera się również róże damasceńskie, które mają wyjątkowo mocny zapach oraz róże stulistne o ciekawym, owocowym smaku.

     

    Osoby, którym zależy na wysokiej zawartości składników odżywczych, najczęściej sięgają po różę pomarszczoną (Rosa rugosa Thunb.), nazywaną też różą fałdzistolistną lub japońską. Płatki róży mogą działać przeciwzapalnie oraz ułatwiać oczyszczanie org

    Czytaj więcej »
  • Dzień Muffinki - inspiracje na desery
    Dzień Muffinki - inspiracje na desery

    DZIEŃ MUFFINKI

    Muffinki to jedne z najbardziej lubianych deserów - są puszyste, wilgotne, smaczne, a jednocześnie - bardzo różnorodne, ponieważ można przygotowywać je z wieloma dodatkami. Ogłaszamy więc Dzień Muffinki i dzielimy się naszymi pomysłami na pyszne desery.

    Inspiracje na muffinki z syropami

    Muffinki wywodzą się z Wielkiej Brytanii i początkowo były deserem dla uboższych. Elity szybko zorientowały się jednak, że doskonale pasują do słynnego „5 o’clock tea”, dlatego stały się tak popularne. Obecnie przygotowuje się je praktycznie na całym świecie, zarówno na słodko, jak i wytrawnie. My przygotowaliśmy kilka pomysłów na słodkie muffinki z dodatkiem naszych naturalnych syropów owocowych.

     

    Jedną z klasycznych propozycji są muffiny z malinami. Opisane proporcje są odpowiednie do upieczenia 12 muffinek, dlatego trzeba przygotować tyle papierowych papilotek lub silikonowych foremek wielokrotnego użytku. Potrzebne będą

    Czytaj więcej »
  • Międzynarodowy Dzień Owoców
    Międzynarodowy Dzień Owoców

    Międzynarodowy Dzień Owoców

    Owoce to podstawa zdrowej diety - są doskonałym źródłem witamin i składników mineralnych, a dodatkowo świetnie smakują i orzeźwiają w upalny dzień. W tym roku Międzynarodowy Dzień Owoców przypada na 1 lipca - to świetna okazja, aby po nie sięgnąć.

    Dlaczego warto jeść owoce?

    Nawet osoby, które nie interesują się zdrowym żywieniem wiedzą, że powinno się regularnie jeść owoce. Nie bez powodu owoce, warzywa i aktywność fizyczna są podstawą Piramidy Zdrowego Żywienia. Oznacza to, że owoce i warzywa powinny stanowić minimum połowę tego, co jemy. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji: ¾ warzywa i ¼ owoce, aby nie jeść za dużo cukrów, a za mało błonnika. Owoce dostarczają witamin, składników mineralnych i polifenoli, czyli składników, które mogą zmniejszać ryzyko cukrzycy typu 2, nowotworów i chorób układu krążenia, należących do najczęstszych przyczyn zgonów.

     

    Owoce są

    Czytaj więcej »
  • Czarny bez - sezon zbiorów kwiatów i owoców
    Czarny bez - sezon zbiorów kwiatów i owoców

    Czarny bez - sezon zbiorów kwiatów i owoców

    Czarny bez to popularna roślina wykorzystywana od lat, jako naturalny środek mogący wspierać odporność. Cenne substancje znajdują się nie tylko w jego charakterystycznych, czarnych, okrągłych owocach, ale też kwiatach. Rozpoczynające się lato to doskonała pora, żeby zainteresować się działaniem czarnego bzu i wzbogacić codzienną dietę o dodatkowe składniki odżywcze.

    Nadchodzące zbiory kwiatów i owoców

    Nadchodzi sezon na czarny bez, dlatego zdecydowanie warto poznać jego właściwości. Czarny bez kwitnie w czerwcu i lipcu - ma białe, drobne kwiaty zebrane w baldachy o mocnym, charakterystycznym zapachu, który z pewnością nie każdemu przypadnie do gustu. Warto jednak pamiętać, że roślina nie jest ceniona ze względu na wygląd czy aromat, ale zawartość składników odżywczych. Kwiaty poleca się zbierać na początku sezonu, najlepiej w suchy, słoneczny dzień. Warto robić to ostrożnie, ponieważ łatwo je zniszczyć

    Czytaj więcej »
  • Dzień Ojca - pomysły na prezenty dla taty
    Dzień Ojca - pomysły na prezenty dla taty

    Dzień Ojca - pomysły na prezenty dla taty

    Zbliża się 23 czerwca, a wraz z nim - Dzień Ojca. Nadchodzi więc czas, aby pomyśleć o podarunku dla taty i szczególnie zatroszczyć się o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Przygotowaliśmy krótki poradnik, jak wybrać trafiony, praktyczny prezent na tę wyjątkową okazję.

    Zestawy prezentowe dla każdego taty

    Oczywiste jest, że chcemy, aby nasi rodzice, jak najdłużej zachowali sprawność i dobre samopoczucie. Niestety, naturalnych procesów starzenia nie da się całkowicie zatrzymać, chociaż dobra dieta i regularna aktywność fizyczna pozwalają je spowolnić. Z wiekiem mogą pojawiać się np. problemy z trawieniem i przyswajaniem składników odżywczych. Wynika to chociażby z mniejszej ilości soków trawiennych czy stopniowego spłaszczania kosmków jelitowych, odpowiedzialnych za wchłanianie. Z okazji Dnia Ojca warto, więc pomyśleć o dodatkowym wsparciu dla zdrowia i witalności.

    Nie wszyscy ojcowie chętnie zajmują się domowymi prz

    Czytaj więcej »
  • Pokrzywa- dlaczego warto po nią sięgnąć? 
    Pokrzywa- dlaczego warto po nią sięgnąć? 

    Pokrzywa- dlaczego warto po nią sięgnąć? 

    Pokrzywa często kojarzy nam się z parzącymi liśćmi, które nie zachęcają do zbiorów. Na uwagę zasługują jednak przede wszystkim substancje odżywcze, których jest źródłem. Warto bliżej przyjrzeć się pokrzywie i jej właściwościom.

    Kiedy zbierać pokrzywę?

    Zbiory pokrzywy zaczynają się, kiedy roślina ma dobrze wykształcone listki. Najwięcej wartości odżywczych mają młode liście, dlatego nie warto zbyt długo zwlekać ze zbiorem. Sezon na pokrzywę zaczyna się w kwietniu, ciągnie się przez maj do około połowy czerwca. Warto jednak pamiętać, żeby zakończyć zbiory, zanim roślina zakwitnie. Lepiej unikać pokrzywy rosnącej przy drogach i innych miejscach, gdzie powietrze jest zanieczyszczone. Dobrym sposobem na przynajmniej częściowe oczyszczenie rośliny jest umycie jej przed suszeniem.

    Ważne jest delikatne oddzielnie listków i rozłożenie ich na papierze lub siatce do wyschnięcia. Pokrzywa nie powinna b

    Czytaj więcej »
  • Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności
    Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności

    Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności- 07.06

    Nie ulega żadnej wątpliwości, że bezpieczeństwo żywności jest bardzo ważne. W końcu ma wpływ na nasze zdrowie, a chęć zwiększenia zysku niestety sprawia, że niektórzy producenci nie stawiają jakości swoich wyrobów na pierwszym miejscu. Na szczęście, wdrażane są takie standardy, jak certyfikat IFS Food, które są gwarancją bezpieczeństwa produktów, po które sięgamy.

    Nadchodzi Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności

    Nie każdy wie, że bezpieczeństwo żywności ma swoje święto. Tymczasem, Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności coraz bliżej, ponieważ obchodzimy go 7 czerwca. Tego dnia, warto zastanowić się, jakiej jakości są jedzenie i napoje, które każdego dnia trafiają na nasze stoły. W pozornie banalnym powiedzeniu „jesteś tym, co jesz”, w rzeczywistości można znaleźć sporo prawdy. Trudno o dobre samopoczucie i zdrowie, jeśli regularnie sięgamy po żywność, w której składzie znajduje się długa lista związkó

    Czytaj więcej »
  • Naturalny detoks z mniszkiem lekarskim
    Naturalny detoks z mniszkiem lekarskim

    Naturalny detoks z mniszkiem lekarskim 

    Różnego rodzaju rośliny od wieków są wykorzystywane, nie tylko ze względu na smak, ale też właściwości odżywcze i pozytywny wpływ, który mogą wywierać na zdrowie. Coraz częściej po naturalne składniki sięgają również producenci żywności, czego najlepszym przykładem są syropy, herbaty i inne propozycje z naszej oferty. Tym razem, przedstawiamy kilka powodów, dlaczego warto włączyć mniszka lekarskiego do diety.

    Mniszek lekarski a mlecz

    Mniszek lekarski potocznie jest nazywany mleczem, ale w rzeczywistości to dwie różne rośliny, chociaż pochodzą z tej samej rodziny i są do siebie podobne. Mlecz to po prostu chwast, a mniszek lekarski jest jadalny oraz może wywierać pozytywny wpływ na zdrowie. Mlecz ma jedną łodygę, od której odchodzą liście, a w przypadku mniszka lekarskiego liście wyrastają prosto z gruntu. Najbardziej charakterystyczną częścią mniszka jest jednak dmuchawiec, który poja

    Czytaj więcej »
  • Światowy Dzień Soku- 30.05
    Światowy Dzień Soku- 30.05

    Światowy Dzień Soku- 30.05

    Szklanka naturalnego owocowego lub warzywnego soku to doskonały sposób, aby zdrowo rozpocząć dzień. Tego typu produkty są tak popularne, że aż doczekały się własnego święta w kalendarzu - 30 maja to Światowy Dzień Soku. Zdecydowanie warto sięgać po soki, nie tylko tego dnia, ale przez cały rok. Na co jednak zwrócić uwagę, aby wybrać produkt, który jest wartościowym źródłem witamin i innych składników odżywczych?

    5 powodów, dlaczego warto pić soki

    Prawdopodobnie każdy słyszał, że naturalny sok jest zdecydowanie lepszym wyborem niż napoje gazowane czy napoje, w których składzie znajdziemy wiele sztucznych aromatów, barwników i innych związków mających niewiele wspólnego z naturą. Jakie są jednak konkretne powody, aby uwzględniać soki w codziennej diecie?

    1. Bomba witaminowa - soki, w zależności od składu, mogą być doskonałym źródłem witaminy C (np. żurawina, czarna porzeczka), folianów (np. burak), witaminy
    Czytaj więcej »