Zapisz się do newslettera i odbierz 10% rabatu na pierwszy zakup w naszym sklepie!
Doceńmy polskie owoce
Doceńmy polskie owoce
Kto z nas nie lubi owoców? Są pyszne, orzeźwiające, a dodatkowo są wypakowane po brzegi witaminami, minerałami i dobrymi dla naszego zdrowia związkami. Każdy wie, że najlepiej owoce smakują, gdy są świeżo zebrane. Są wtedy najbardziej słodkie, soczyste i zawierają najwięcej witamin. W Polsce popularnymi owocami są jabłka, truskawki, maliny, gruszki, śliwki, wiśnie i czereśnie. Jednak wraz ze zmianą klimatu coraz częściej uprawiane są inne, bardziej egzotyczne owoce. Aby korzystać w pełni z dobroczynnych właściwości owoców, warto wiedzieć, kiedy przypada sezon na poszczególne owoce. Poniżej znajdziecie mały przewodnik po polskich owocach.
O korzyściach płynących z jedzenia owoców wie już przedszkolak. Warto je jeść nie tylko na smak, ale przede wszystkim na dobroczynne działanie. Owoce najlepiej smakują od razu po zbiorze. Właśnie wtedy też mają najwięcej składników, które wraz z upływem czasu po zbiorach, albo w wyniku przetwarzania maleją. Sezonowość owoców i warzyw odnosi się do pory roku, w której są one zbierane. Wiele owoców sadzimy jesienią, aby na wiosnę czy lato cieszyły nas swoim smakiem. Niektóre owoce takie, jak jabłka czy gruszki mogą występować prawie cały rok, ponieważ rozróżniamy odmiany wczesne i późne. Niektóre z kolei są tylko raz w roku o konkretnej porze, np. jagody czy orzechy.
Rynek owocowy w Polce
Polska jest znaczącym w Unii Europejskiej producentem owoców. Nasz kraj jest największym w Unii producentem jabłek, wiśni, malin, agrestu i porzeczek. Poza tym Polska jest również istotnym producentem truskawek, aronii i borówek.
Świadomość konsumentów rośnie, dlatego też wzrasta popyt na zdrowe owoce i warzywa, z dobrych gospodarstw ekologicznych. Dzięki dotacjom unijnym polscy rolnicy mogą rozwijać swoje uprawy, a owoce z nich zebrane poosiadają wiele certyfikatów jakości.
Jakie owoce uprawiane są w Polsce? Sezonowość polskich owoców
W Polsce uprawiane jest wiele gatunków roślin. W zależności od pogody, temperatury i wilgotności, różne owoce pojawiają się w innych porach roku. Poniżej mała ściągawka, kiedy jakie owoce występują i kiedy najlepiej warto je jeść, aby wykorzystać jak najlepiej dobroczynne składniki.
Jabłka — występują praktycznie cały rok, w zależności od odmiany. Z reguły pojawiają się między sierpniem a kwietniem.
Róża - owoce zbierane są od połowy sierpnia do końca września.
Gruszki — można je zbierać od sierpnia do marca, w zależności od odmiany.
Truskawki — wczesne odmiany pojawiają się już w maju, jednak najwięcej jest ich na przełomie czerwca i lipca.
Maliny — możemy się nimi cieszyć od lipca do września, wstępują także odmiany zbierane pod koniec mają i na początku października
Wiśnie i czereśnie — te owoce z kolei rosną od czerwca do sierpnia.
Żurawina — ją z kolei zbierzemy we wrześniu, październiku i listopadzie.
Śliwki — śliwy owocują w sierpniu i początek września.
Jagody rosną w polskich lasach na przełomie lipca i sierpnia.
Lato to najbardziej obfita w owoce pora roku. W tym czasie dojrzewają porzeczki, agrest, arbuz, jeżyny, winogrona, borówki, aronia. To oczywiście tylko garstka dostępnych owoców w Polsce, jednak chyba najbardziej popularna. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej, wybranym owocom i ich właściwościom.
Jabłka
Można by rzec, że to niemal owoce narodowe. Odmian jabłek uprawianych w Polsce jest naprawdę sporo, bo aż 71. Jabłka doczekały się nawet własnego święta — 28 września. Polska jest największym producentem jabłek w Unii Europejskiej, na całym świecie zajmujemy trzecią pozycję.
Zbiory jabłek trwają bardzo długo, a ich odmiany można podzielić na letnie (wczesne), jesienne oraz zimowe. Najpopularniejszym jabłkiem wczesnym jest z pewnością papierówka. Jej owoce można zbierać już od połowy lipca. Wśród odmian jesiennych najbardziej popularne są antonówki, lobo, kosztele, złota reneta czy McIntosh. Jednak ilościowo największą pulę jabłek stanowią odmiany zimowe. Tutaj znajdziemy takie jabłka jak golden delicious, gala, gloster, idared, jonagold, szampion, ligol czy cortland. Te odmiany zbierane są głównie w październiku, a nawet w listopadzie.
Jabłka są dobrze znane ze swojej zawartości witaminy C i potasu. Jedno średniej wielkości jabłko zapewnia więcej niż 3% dziennej wartości dla obu tych związków. Owoc zawiera również witaminę K, witaminę B6, mangan i miedź. Jest również bogactwem błonnika. Są bardzo syte, dlatego stanowią idealną przekąskę między posiłkami i wspomagają odchudzanie. Jabłka ponadto wspomagają pracę serca, regulują ciśnienie. Zawierają naturalne, zdrowe cukry, są dobre dla cukrzyków. Najchętniej spożywane na surowo, ale także w postaci szarlotki czy soku.
Spróbuj naszego soku z jabłek i aceroli.
Truskawki
Polska jest drugim największym producentem truskawek w Unii Europejskiej (po Hiszpanii). Wśród wczesnych odmian, najpopularniejszą jest odmiana Honere. Jej zbiory przypadają na koniec maja, do końca czerwca. Najpopularniejszą odmianą deserową jest holenderska odmiana Elsenat. Truskawki zawierają bardzo dużo witaminy C (wspomaga odporność), ale również witaminy z grupy B, witaminę E, fosfor, krzem (korzystne na paznokcie i włosy), magnez (wspomaga pracę serca). Najczęściej zjadana na surowo, ale także w postaci wielu przetworów — dżemy, soki, kisiele, herbatki.
Maliny
Dostarczają potas, niezbędny do pracy serca. Kwasy tłuszczowe omega-3 zawarte w malinach mogą pomóc w zapobieganiu udarom i chorobom serca. Zawierają również minerał zwany manganem, który jest niezbędny dla zdrowych kości i skóry oraz pomaga regulować poziom cukru we krwi. Wspomagają również zachowanie prawidłowego poziomu ciśnienia krwi.
Maliny można spożywać na surowo, ale również jako pyszne soki, dżemy. W naszym sklepie dostaniesz sok z malin oraz jego wersję bio.
Jagody
Jagody mogą pomóc w zdrowiu serca, wzmocnieniu kości, zdrowiu skóry, ciśnieniu krwi, leczeniu cukrzycy, zapobieganiu nowotworom i zdrowiu psychicznemu. Jedna filiżanka jagód dostarcza 24 % zalecanej dziennej dawki witaminy C Ponadto zawierają błonnik, potas, kwas foliowy, witaminę B6. Są doskonałe na zatrzymanie biegunki. Polecamy sok z jagód z dodatkiem 5 ziół.
Żurawina
Znana jest ze swoich dobroczynnych właściwości na drogi moczowe. Sok żurawinowy może mieć kilka korzyści dla zdrowia kobiet. Obejmują one łagodzenie bólów miesiączkowych, zapobieganie osteoporozie, wspomaganie zdrowia po menopauzie i zmniejszanie oznak starzenia. Żurawina jest bogatym źródłem kilku witamin i minerałów, zwłaszcza witaminy C. W żurawinie występuje również mangan, witamina E, K oraz miedź.
Pyszny sok z żurawiny dostaniesz u nas w sklepie. Możesz także wybrać wersję bio, lub z dodatkiem aromatycznych ziół. Polecamy także syropy z żurawiną.
Trochę bardziej egzotyczne owoce uprawiane w Polsce
Coraz szerzej uprawiane są w naszym kraju owoce, o których wielu konsumentów mogło jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu w ogóle nie słyszeć. W tej grupie możemy spotkać takie owoce jak zbierana w czerwcu jagoda kamczacka, dojrzewająca w październiku jagoda goji czy borówka amerykańska, która najwięcej owoców ma w wakacje. Pod koniec sierpnia rozpoczynają się także zbiory jednego z najnowszych owoców w Polsce, czyli Aktinidy Ostrolistnej zwanej po prostu minikiwi.