Zdrowie psychiczne a dieta

Zdrowie psychiczne a dieta

Zdrowie psychiczne a dieta

Zdrowie psychiczne a dieta

Nadmiar obowiązków i codzienny pośpiech nie sprzyjają zachowaniu zdrowia fizycznego ani psychicznego. Do szkodliwych czynników należy również niezbilansowana dieta, prowadząca do niedoborów niezbędnych składników odżywczych. Potwierdzają to liczne badania, wskazujące na zależność między żywieniem a zdrowiem psychicznym.

 

Nutripsychiatra - jedzenie a psychika

Psychiatria żywieniowa (nutripsychiatria) to dziedzina nauki, zajmująca się badaniem wpływu żywności na zdrowie psychiczne człowieka. Okazuje się, że odpowiednia dieta może działać wspomagająco w leczeniu i profilaktyce niektórych chorób.

 

Dieta śródziemnomorska

 

Sposób odżywiania mieszkańców krajów śródziemnomorskich został wpisany na listę ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Nie stało się to wyłącznie ze względu na walory smakowe. Duży udział produktów roślinnych oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych może wspomagać prawidłowe działanie układu krążenia. Jak się okazuje, dieta śródziemnomorska może działać pomocniczo również w profilaktyce i leczeniu zaburzeń psychicznych.

 

Zbyt niskie spożycie kwasów omega-3, zwłaszcza przy jednoczesnym nadmiarze kwasów omega-6, może zwiększać ryzyko stanów lękowych, a nawet depresji. Dieta śródziemnomorska charakteryzuje się dużą zawartością kwasów omega-3 (kwas

α-linolenowy (ALA), kwas dokozaheksaenowy (DHA) i kwas eikozapentaenowy (EPA)). Ich źródłem są ryby, owoce morza, siemię lniane, nasiona chia czy orzechy włoskie.

Odpowiednie spożycie kwasów omega-3 może korzystnie wpływać na układ nerwowy i poprawiać nastrój.

 

Witamina D

 

Wiele mówi się na temat niedoborów witaminy D u Polaków. Rzeczywiście, w okresie od września do kwietnia zalecana jest jej suplementacja, ze względu na niedostateczne nasłonecznienie. Dorośli powinni zażywać 800–2000 IU/dobę, a dzieci i młodzież - 600–1000 IU/dobę. Oprócz syntezy skórnej pod wpływem promieni słonecznych, źródłami witaminy D są głównie tłuste ryby: śledź, łosoś i makrela. Niedobór witaminy D może być czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia depresji.

 

Składniki mineralne

Korzystny wpływ na psychikę mogą mieć też niektóre minerały. Jednym z nich jest magnez. Jego niedobór może zwiększać poziom stresu oraz ryzyko wystąpienia stanów lękowych. Do

 

dobrych źródeł magnezu należą gorzka czekolada, jarmuż, szpinak, brokuły, kakao czy kasza gryczana. Do posiłków warto też dodawać pestki dyni i migdały.

 

Istotną rolę odgrywa również odpowiednia podaż żelaza. Jego niedobór może skutkować stanami depresyjnymi i lękowymi oraz uczuciem niepokoju. Do źródeł żelaza należą czerwone mięso, wątróbka oraz soja, fasola i ciecierzyca. Warto je łączyć z produktami bogatymi w witaminę C, ponieważ zwiększa ona wchłanianie żelaza. Należą do nich np. czerwona papryka, brokuły czy brukselka.

 

W diecie nie powinno zabraknąć również cynku. Jego niedostateczne spożycie może przyczyniać się do niestabilności emocjonalnej. Na niedobory cynku nie skarżą się osoby, przestrzegające założeń diety śródziemnomorskiej. Dzieje się tak, ponieważ do źródeł tego składnika należą m. in. owoce morza i migdały. W trosce o odpowiedni poziom cynku możemy spożywać również pestki dyni i kiełki pszenicy.

 

Witaminy z grupy B

 

Niedobory witamin B,Bi B₆ mogą niekorzystnie wpływać na psychikę. Dzieje się tak, ponieważ niebezpiecznie wzrasta poziom homocysteiny - aminokwasu odpowiadającego za zwiększenie ryzyka depresji czy stanów lękowych. Warto więc spożywać orzechy i nasiona, pełnoziarniste produkty zbożowe, rośliny strączkowe i nabiał.

 

Powinniśmy zwrócić uwagę również na podaż kwasu foliowego. Jego niedobór może przyczyniać się do pogłębiania stanów depresyjnych. Do źródeł kwasu foliowego należą szpinak, sałata, rośliny strączkowe, drożdże, wątróbka oraz pełnoziarniste produkty zbożowe.

 

Korzystny wpływ na zdrowie psychiczne może też mieć odpowiednie spożycie witaminy B4. Wśród jej źródeł znajdują się żółtka jaj, wątróbka, drożdże, rośliny strączkowe oraz kiełki pszenicy. Ich regularne spożywanie może zmniejszać ryzyko stanów depresyjnych i obniżonego nastroju, a także poprawiać pamięć i koncentrację.

 

Błędy żywieniowe a psychika

 

Spożywanie wysoko przetworzonej żywności, bogatej w tłuszcze nasycone i węglowodany proste, może przyczyniać się do częstszego występowania problemów psychicznych. Wahania poziomu cukru we krwi mogą prowadzić do wahań nastroju, zmęczenia i problemów z koncentracją. Podobnie działa nieregularne spożywanie posiłków.

 

Szkodliwe działanie może mieć również zbyt duże spożycie kofeiny. Warto przypomnieć, że powinniśmy przyjmować nie więcej niż 400 mg kofeiny dziennie, co w uproszczeniu odpowiada czterem filiżankom kawy. Nadmierna ilość tego składnika może prowadzić do poczucia niepokoju, rozdrażnienia oraz problemów z zasypianiem.

 

Nie da się zaprzeczyć, że istnieje związek między zdrowiem psychicznym a dietą. Warto więc zadbać, aby posiłki były różnorodne i regularne. W ten sposób, możemy poprawić samopoczucie, a nawet zmniejszyć ryzyko niektórych zaburzeń.

Nasz blog

  • Płatki róży - sezon zbiorów
    Płatki róży - sezon zbiorów

    Płatki róży- sezon zbiorów

    Płatki róży nie tylko pięknie pachną, ale też nadają się do jedzenia i dostarczają substancji odżywczych. Trwa sezon ich zbiorów, warto więc zainteresować się, w jakiej formie je spożywać oraz przede wszystkim - dlaczego dobrze po nie sięgnąć.

     

    Jakie płatki róży można zbierać?

    Do spożycia nadają się płatki wielu gatunków róży, które różnią się pod względem smaku oraz zawartości składników odżywczych. Róża jest przede wszystkim źródłem witaminy C. Najwięcej witaminy C zawierają róża pomarszczona i dzika. Zbiera się również róże damasceńskie, które mają wyjątkowo mocny zapach oraz róże stulistne o ciekawym, owocowym smaku.

     

    Osoby, którym zależy na wysokiej zawartości składników odżywczych, najczęściej sięgają po różę pomarszczoną (Rosa rugosa Thunb.), nazywaną też różą fałdzistolistną lub japońską. Płatki róży mogą działać przeciwzapalnie oraz ułatwiać oczyszczanie org

    Czytaj więcej »
  • Dzień Muffinki - inspiracje na desery
    Dzień Muffinki - inspiracje na desery

    DZIEŃ MUFFINKI

    Muffinki to jedne z najbardziej lubianych deserów - są puszyste, wilgotne, smaczne, a jednocześnie - bardzo różnorodne, ponieważ można przygotowywać je z wieloma dodatkami. Ogłaszamy więc Dzień Muffinki i dzielimy się naszymi pomysłami na pyszne desery.

    Inspiracje na muffinki z syropami

    Muffinki wywodzą się z Wielkiej Brytanii i początkowo były deserem dla uboższych. Elity szybko zorientowały się jednak, że doskonale pasują do słynnego „5 o’clock tea”, dlatego stały się tak popularne. Obecnie przygotowuje się je praktycznie na całym świecie, zarówno na słodko, jak i wytrawnie. My przygotowaliśmy kilka pomysłów na słodkie muffinki z dodatkiem naszych naturalnych syropów owocowych.

     

    Jedną z klasycznych propozycji są muffiny z malinami. Opisane proporcje są odpowiednie do upieczenia 12 muffinek, dlatego trzeba przygotować tyle papierowych papilotek lub silikonowych foremek wielokrotnego użytku. Potrzebne będą

    Czytaj więcej »
  • Międzynarodowy Dzień Owoców
    Międzynarodowy Dzień Owoców

    Międzynarodowy Dzień Owoców

    Owoce to podstawa zdrowej diety - są doskonałym źródłem witamin i składników mineralnych, a dodatkowo świetnie smakują i orzeźwiają w upalny dzień. W tym roku Międzynarodowy Dzień Owoców przypada na 1 lipca - to świetna okazja, aby po nie sięgnąć.

    Dlaczego warto jeść owoce?

    Nawet osoby, które nie interesują się zdrowym żywieniem wiedzą, że powinno się regularnie jeść owoce. Nie bez powodu owoce, warzywa i aktywność fizyczna są podstawą Piramidy Zdrowego Żywienia. Oznacza to, że owoce i warzywa powinny stanowić minimum połowę tego, co jemy. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji: ¾ warzywa i ¼ owoce, aby nie jeść za dużo cukrów, a za mało błonnika. Owoce dostarczają witamin, składników mineralnych i polifenoli, czyli składników, które mogą zmniejszać ryzyko cukrzycy typu 2, nowotworów i chorób układu krążenia, należących do najczęstszych przyczyn zgonów.

     

    Owoce są

    Czytaj więcej »
  • Czarny bez - sezon zbiorów kwiatów i owoców
    Czarny bez - sezon zbiorów kwiatów i owoców

    Czarny bez - sezon zbiorów kwiatów i owoców

    Czarny bez to popularna roślina wykorzystywana od lat, jako naturalny środek mogący wspierać odporność. Cenne substancje znajdują się nie tylko w jego charakterystycznych, czarnych, okrągłych owocach, ale też kwiatach. Rozpoczynające się lato to doskonała pora, żeby zainteresować się działaniem czarnego bzu i wzbogacić codzienną dietę o dodatkowe składniki odżywcze.

    Nadchodzące zbiory kwiatów i owoców

    Nadchodzi sezon na czarny bez, dlatego zdecydowanie warto poznać jego właściwości. Czarny bez kwitnie w czerwcu i lipcu - ma białe, drobne kwiaty zebrane w baldachy o mocnym, charakterystycznym zapachu, który z pewnością nie każdemu przypadnie do gustu. Warto jednak pamiętać, że roślina nie jest ceniona ze względu na wygląd czy aromat, ale zawartość składników odżywczych. Kwiaty poleca się zbierać na początku sezonu, najlepiej w suchy, słoneczny dzień. Warto robić to ostrożnie, ponieważ łatwo je zniszczyć

    Czytaj więcej »
  • Dzień Ojca - pomysły na prezenty dla taty
    Dzień Ojca - pomysły na prezenty dla taty

    Dzień Ojca - pomysły na prezenty dla taty

    Zbliża się 23 czerwca, a wraz z nim - Dzień Ojca. Nadchodzi więc czas, aby pomyśleć o podarunku dla taty i szczególnie zatroszczyć się o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Przygotowaliśmy krótki poradnik, jak wybrać trafiony, praktyczny prezent na tę wyjątkową okazję.

    Zestawy prezentowe dla każdego taty

    Oczywiste jest, że chcemy, aby nasi rodzice, jak najdłużej zachowali sprawność i dobre samopoczucie. Niestety, naturalnych procesów starzenia nie da się całkowicie zatrzymać, chociaż dobra dieta i regularna aktywność fizyczna pozwalają je spowolnić. Z wiekiem mogą pojawiać się np. problemy z trawieniem i przyswajaniem składników odżywczych. Wynika to chociażby z mniejszej ilości soków trawiennych czy stopniowego spłaszczania kosmków jelitowych, odpowiedzialnych za wchłanianie. Z okazji Dnia Ojca warto, więc pomyśleć o dodatkowym wsparciu dla zdrowia i witalności.

    Nie wszyscy ojcowie chętnie zajmują się domowymi prz

    Czytaj więcej »
  • Pokrzywa- dlaczego warto po nią sięgnąć? 
    Pokrzywa- dlaczego warto po nią sięgnąć? 

    Pokrzywa- dlaczego warto po nią sięgnąć? 

    Pokrzywa często kojarzy nam się z parzącymi liśćmi, które nie zachęcają do zbiorów. Na uwagę zasługują jednak przede wszystkim substancje odżywcze, których jest źródłem. Warto bliżej przyjrzeć się pokrzywie i jej właściwościom.

    Kiedy zbierać pokrzywę?

    Zbiory pokrzywy zaczynają się, kiedy roślina ma dobrze wykształcone listki. Najwięcej wartości odżywczych mają młode liście, dlatego nie warto zbyt długo zwlekać ze zbiorem. Sezon na pokrzywę zaczyna się w kwietniu, ciągnie się przez maj do około połowy czerwca. Warto jednak pamiętać, żeby zakończyć zbiory, zanim roślina zakwitnie. Lepiej unikać pokrzywy rosnącej przy drogach i innych miejscach, gdzie powietrze jest zanieczyszczone. Dobrym sposobem na przynajmniej częściowe oczyszczenie rośliny jest umycie jej przed suszeniem.

    Ważne jest delikatne oddzielnie listków i rozłożenie ich na papierze lub siatce do wyschnięcia. Pokrzywa nie powinna b

    Czytaj więcej »
  • Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności
    Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności

    Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności- 07.06

    Nie ulega żadnej wątpliwości, że bezpieczeństwo żywności jest bardzo ważne. W końcu ma wpływ na nasze zdrowie, a chęć zwiększenia zysku niestety sprawia, że niektórzy producenci nie stawiają jakości swoich wyrobów na pierwszym miejscu. Na szczęście, wdrażane są takie standardy, jak certyfikat IFS Food, które są gwarancją bezpieczeństwa produktów, po które sięgamy.

    Nadchodzi Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności

    Nie każdy wie, że bezpieczeństwo żywności ma swoje święto. Tymczasem, Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności coraz bliżej, ponieważ obchodzimy go 7 czerwca. Tego dnia, warto zastanowić się, jakiej jakości są jedzenie i napoje, które każdego dnia trafiają na nasze stoły. W pozornie banalnym powiedzeniu „jesteś tym, co jesz”, w rzeczywistości można znaleźć sporo prawdy. Trudno o dobre samopoczucie i zdrowie, jeśli regularnie sięgamy po żywność, w której składzie znajduje się długa lista związkó

    Czytaj więcej »
  • Naturalny detoks z mniszkiem lekarskim
    Naturalny detoks z mniszkiem lekarskim

    Naturalny detoks z mniszkiem lekarskim 

    Różnego rodzaju rośliny od wieków są wykorzystywane, nie tylko ze względu na smak, ale też właściwości odżywcze i pozytywny wpływ, który mogą wywierać na zdrowie. Coraz częściej po naturalne składniki sięgają również producenci żywności, czego najlepszym przykładem są syropy, herbaty i inne propozycje z naszej oferty. Tym razem, przedstawiamy kilka powodów, dlaczego warto włączyć mniszka lekarskiego do diety.

    Mniszek lekarski a mlecz

    Mniszek lekarski potocznie jest nazywany mleczem, ale w rzeczywistości to dwie różne rośliny, chociaż pochodzą z tej samej rodziny i są do siebie podobne. Mlecz to po prostu chwast, a mniszek lekarski jest jadalny oraz może wywierać pozytywny wpływ na zdrowie. Mlecz ma jedną łodygę, od której odchodzą liście, a w przypadku mniszka lekarskiego liście wyrastają prosto z gruntu. Najbardziej charakterystyczną częścią mniszka jest jednak dmuchawiec, który poja

    Czytaj więcej »
  • Światowy Dzień Soku- 30.05
    Światowy Dzień Soku- 30.05

    Światowy Dzień Soku- 30.05

    Szklanka naturalnego owocowego lub warzywnego soku to doskonały sposób, aby zdrowo rozpocząć dzień. Tego typu produkty są tak popularne, że aż doczekały się własnego święta w kalendarzu - 30 maja to Światowy Dzień Soku. Zdecydowanie warto sięgać po soki, nie tylko tego dnia, ale przez cały rok. Na co jednak zwrócić uwagę, aby wybrać produkt, który jest wartościowym źródłem witamin i innych składników odżywczych?

    5 powodów, dlaczego warto pić soki

    Prawdopodobnie każdy słyszał, że naturalny sok jest zdecydowanie lepszym wyborem niż napoje gazowane czy napoje, w których składzie znajdziemy wiele sztucznych aromatów, barwników i innych związków mających niewiele wspólnego z naturą. Jakie są jednak konkretne powody, aby uwzględniać soki w codziennej diecie?

    1. Bomba witaminowa - soki, w zależności od składu, mogą być doskonałym źródłem witaminy C (np. żurawina, czarna porzeczka), folianów (np. burak), witaminy
    Czytaj więcej »