Czysta etykieta – produkty Premium Rosa wpisują się w ten trend

Czysta etykieta – produkty Premium Rosa wpisują się w ten trend

Czysta etykieta – produkty Premium Rosa wpisują się w ten trend

Czysta etykieta to termin zdobywający coraz większa popularność. Wynika to z faktu, iż świadomość ludzi na temat wpływu żywności na organizm również wzrasta. Dowiedz się, czym jest czysta etykieta i czy produkty z takim oznaczaniem faktycznie są lepsze?

Czysta etykieta – definicja

Czysta etykieta to umowny termin określający produkt, w którego składzie znaleźć można wyłącznie składniki naturalne. Aktualnie nie ma przepisu prawnego określającego dokładnie, co termin oznacza, jednakże korzysta się z niego w przypadku produktów, których skład jest znany i dąży on do bycia jak najbardziej „naturalnym”.  Termin ten spotkać można również pod anglojęzycznym odpowiednikiem „Clean Label”. 

Czysta etykieta – od czego się zaczęło?

Badanie

W przeszłości przeprowadzono badanie, które potwierdziło, że dodatek barwników do pewnego produktu spożywczego powodował nadaktywność u dzieci. Chodziło dokładnie o benzoesan sodu, który uznano w związku z tym za negatywny dla organizmu.

Z tego powodu władze UE wprowadziły obowiązek skrupulatnego etykietowania produktów. W wyniku tej ustawy niezbędne jest zamieszczanie na nich informacji i ostrzeżeń, iż dany wybór zawiera określone substancje.


Jak to się skończyło?

W kolejnych latach nie potwierdzono podobnego szkodliwego efektu, jednakże ustawa została pozytywnie przyjęta przez społeczeństwo, które zwraca uwagę na jakość żywności.

EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) na przełomie ostatnich lat wystosował kilka zaleceń żywieniowych w zakresie dodatków do żywności. Z tego powodu konsumenci coraz dokładniej sprawdzają skład produktu przed jego spożyciem.


Jednak dodatki do żywności wciąż są dodawane…

Zgadza się. Jednak różnica polega na rodzaju dodatków. Dzięki temu odchodzi się od dodawania do żywności sztucznych substancji na rzecz „wartościowszych” składników odżywczych.


Co aktualnie dodaje się do żywności?

  • Barwniki naturalne lub dodatki słodzące powstające w wyniku przetworzenia owoców;
     
  • Emulgatory i zagęstniki na bazie skrobi i białka mlecznego;
     
  • Naturalne produkty np. drożdże, które po odpowiedniej obróbce naśladują aromat mięsny;
     
  • Produkty zbożowe po obróbce wykorzystywane są, jako zagęstniki.
     

Oczywiście produkcja tych „naturalnych” dodatków do żywności kosztuje i wymaga odpowiedniego nakładu pracy. Jednakże są one z perspektywy konsumenta o wiele lepiej tolerowane pod względem filozoficznym.

Dodatkowo warto wspomnieć, że wszelkie dodatki nawet te wyżej wymienione również muszą być oznaczone na produkcie. Wtedy również mówi się o ideologii czystej etykiety.
 

Czy produkty z czystą etykietą są lepsze?

To zależy od rozumienia pojęcia „czysta etykieta”. Wielu konsumentów kojarzy taki wyrób, jako w pełni naturalny lub organiczny. Inni zaś rozumieją taki produkt, jako ten bez sztucznych dodatków do żywności.

Warto zaznaczyć, że produkty z czystą etykietą dążą do tego, aby być jak najbardziej naturalnymi. W praktyce oznacza to, że są niekiedy bogatsze w składniki odżywcze. Szczególnie w porównaniu z produktami konwencjonalnymi.

Czy zatem produkty te ogółem określić można jako lepsze?

Ciężko jest powiedzieć czy produkty z czystą etykietą są lepsze? Termin ten jest zbyt szeroki, aby móc na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie.

Niezależnie jednak od tego spożywanie niskoprzetworzonych lub nieprzetworzonych produktów z reguły dostarcza do organizmu więcej składników odżywczych niż te, które zostały przetworzone poprzez obróbkę technologiczną lub dodanie do nich dodatków do żywności.

 

Co myśli o tym konsument?

Z biegiem lat wykształcił się pewien model wybierania produktów, w których składzie znaleźć można dodatki do żywności. Z tego powodu nakreślić można dodatki akceptowalne, tolerowane oraz nietolerowane przez konsumentów.


Akceptowane:

  • Naturalne barwniki;
     
  • Cukier, glukoza;
     
  • Oleje roślinne;
     
  • Skrobia ziemniaczana;
     
  • Skrobia;
     
  • Skrobia kukurydziana;
     
  • Żelatyna;
     
  • Skrobia ryżowa;
     
  • Białka soi.

Tolerowane:

  • Ekstrakty drożdżowe;
     
  • Kwas askorbinowy;
     
  • Syrop kukurydziany;
     
  • Pektyny;
     
  • Białka serwatkowe;
     
  • Lecytyna;
     
  • Błonnik ziemniaczany;
     
  • Skrobia modyfikowana;
     
  • Skrobia tapiokowa.


Brak akceptacji:

  • Maltodekstryna;
     
  • Glutaminian sodu;
     
  • Guma ksantanowa;
     
  • Uwodornione tłuszcze;
     
  • Karagen;
     
  • Kazeina;
     
  • MCC;
     
  • CMC.


Pomimo że akceptowalne dodatki wydają się z nazwy „bezpieczniejsze”, to w praktyce nie oznacza to, że wszystkie z powyższych są lepsze czy gorsze.

Według: Rozporządzenia (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r.  Wszystkie produkty dopuszczone do obrotu z reguły muszą być bezpieczne dla zdrowia. W innym wypadku nie mogłyby być sprzedawane legalnie w sklepach. 
 

Czysta Etykieta- Produkty ROSA wpisują się w ten trend

Marka Premium Rosa od lat pragnie jak najlepiej dbać o swoich klientów, w związku z czym już od 10 lat oferuje produkty o najwyższej jakości. Doskonałym tego przykładem są soki NFC, które wpisują się w ten trend.

Więcej na ten temat znaleźć można tutaj Soki nfc i ideologia czystej etykiety w firmie Premium Rosa 
 

Podsumowanie

Przeprowadzone w przeszłości badanie, które okazało się błędnie ocenione, stało się kamieniem milowym zmian w zakresie bezpieczeństwa żywności. W wyniku tej nieplanowanej pomyłki powstały regulacje prawne, które dokładnie opisują to, co można dodawać do żywności. Dla konsumenta to bardzo dobra wiadomość, gdyż dzięki temu jest on bardziej świadomy, a zarazem zmniejszone jest prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań w wyniku spożycia składników wykazujących negatywny wpływ na zdrowie.

Jak widzisz, produkty Premium Rosa wpisują się w ten trend, który zrewolucjonizował postrzeganie żywności. Jeśli zatem chcesz wprowadzić do diety produkty z „czystą etykietą”, to przejrzyj naszą ofertę dostępną tutaj https://premiumrosa.pl/

Nasz blog

  • Płatki róży - sezon zbiorów
    Płatki róży - sezon zbiorów

    Płatki róży- sezon zbiorów

    Płatki róży nie tylko pięknie pachną, ale też nadają się do jedzenia i dostarczają substancji odżywczych. Trwa sezon ich zbiorów, warto więc zainteresować się, w jakiej formie je spożywać oraz przede wszystkim - dlaczego dobrze po nie sięgnąć.

     

    Jakie płatki róży można zbierać?

    Do spożycia nadają się płatki wielu gatunków róży, które różnią się pod względem smaku oraz zawartości składników odżywczych. Róża jest przede wszystkim źródłem witaminy C. Najwięcej witaminy C zawierają róża pomarszczona i dzika. Zbiera się również róże damasceńskie, które mają wyjątkowo mocny zapach oraz róże stulistne o ciekawym, owocowym smaku.

     

    Osoby, którym zależy na wysokiej zawartości składników odżywczych, najczęściej sięgają po różę pomarszczoną (Rosa rugosa Thunb.), nazywaną też różą fałdzistolistną lub japońską. Płatki róży mogą działać przeciwzapalnie oraz ułatwiać oczyszczanie org

    Czytaj więcej »
  • Dzień Muffinki - inspiracje na desery
    Dzień Muffinki - inspiracje na desery

    DZIEŃ MUFFINKI

    Muffinki to jedne z najbardziej lubianych deserów - są puszyste, wilgotne, smaczne, a jednocześnie - bardzo różnorodne, ponieważ można przygotowywać je z wieloma dodatkami. Ogłaszamy więc Dzień Muffinki i dzielimy się naszymi pomysłami na pyszne desery.

    Inspiracje na muffinki z syropami

    Muffinki wywodzą się z Wielkiej Brytanii i początkowo były deserem dla uboższych. Elity szybko zorientowały się jednak, że doskonale pasują do słynnego „5 o’clock tea”, dlatego stały się tak popularne. Obecnie przygotowuje się je praktycznie na całym świecie, zarówno na słodko, jak i wytrawnie. My przygotowaliśmy kilka pomysłów na słodkie muffinki z dodatkiem naszych naturalnych syropów owocowych.

     

    Jedną z klasycznych propozycji są muffiny z malinami. Opisane proporcje są odpowiednie do upieczenia 12 muffinek, dlatego trzeba przygotować tyle papierowych papilotek lub silikonowych foremek wielokrotnego użytku. Potrzebne będą

    Czytaj więcej »
  • Międzynarodowy Dzień Owoców
    Międzynarodowy Dzień Owoców

    Międzynarodowy Dzień Owoców

    Owoce to podstawa zdrowej diety - są doskonałym źródłem witamin i składników mineralnych, a dodatkowo świetnie smakują i orzeźwiają w upalny dzień. W tym roku Międzynarodowy Dzień Owoców przypada na 1 lipca - to świetna okazja, aby po nie sięgnąć.

    Dlaczego warto jeść owoce?

    Nawet osoby, które nie interesują się zdrowym żywieniem wiedzą, że powinno się regularnie jeść owoce. Nie bez powodu owoce, warzywa i aktywność fizyczna są podstawą Piramidy Zdrowego Żywienia. Oznacza to, że owoce i warzywa powinny stanowić minimum połowę tego, co jemy. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji: ¾ warzywa i ¼ owoce, aby nie jeść za dużo cukrów, a za mało błonnika. Owoce dostarczają witamin, składników mineralnych i polifenoli, czyli składników, które mogą zmniejszać ryzyko cukrzycy typu 2, nowotworów i chorób układu krążenia, należących do najczęstszych przyczyn zgonów.

     

    Owoce są

    Czytaj więcej »
  • Czarny bez - sezon zbiorów kwiatów i owoców
    Czarny bez - sezon zbiorów kwiatów i owoców

    Czarny bez - sezon zbiorów kwiatów i owoców

    Czarny bez to popularna roślina wykorzystywana od lat, jako naturalny środek mogący wspierać odporność. Cenne substancje znajdują się nie tylko w jego charakterystycznych, czarnych, okrągłych owocach, ale też kwiatach. Rozpoczynające się lato to doskonała pora, żeby zainteresować się działaniem czarnego bzu i wzbogacić codzienną dietę o dodatkowe składniki odżywcze.

    Nadchodzące zbiory kwiatów i owoców

    Nadchodzi sezon na czarny bez, dlatego zdecydowanie warto poznać jego właściwości. Czarny bez kwitnie w czerwcu i lipcu - ma białe, drobne kwiaty zebrane w baldachy o mocnym, charakterystycznym zapachu, który z pewnością nie każdemu przypadnie do gustu. Warto jednak pamiętać, że roślina nie jest ceniona ze względu na wygląd czy aromat, ale zawartość składników odżywczych. Kwiaty poleca się zbierać na początku sezonu, najlepiej w suchy, słoneczny dzień. Warto robić to ostrożnie, ponieważ łatwo je zniszczyć

    Czytaj więcej »
  • Dzień Ojca - pomysły na prezenty dla taty
    Dzień Ojca - pomysły na prezenty dla taty

    Dzień Ojca - pomysły na prezenty dla taty

    Zbliża się 23 czerwca, a wraz z nim - Dzień Ojca. Nadchodzi więc czas, aby pomyśleć o podarunku dla taty i szczególnie zatroszczyć się o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Przygotowaliśmy krótki poradnik, jak wybrać trafiony, praktyczny prezent na tę wyjątkową okazję.

    Zestawy prezentowe dla każdego taty

    Oczywiste jest, że chcemy, aby nasi rodzice, jak najdłużej zachowali sprawność i dobre samopoczucie. Niestety, naturalnych procesów starzenia nie da się całkowicie zatrzymać, chociaż dobra dieta i regularna aktywność fizyczna pozwalają je spowolnić. Z wiekiem mogą pojawiać się np. problemy z trawieniem i przyswajaniem składników odżywczych. Wynika to chociażby z mniejszej ilości soków trawiennych czy stopniowego spłaszczania kosmków jelitowych, odpowiedzialnych za wchłanianie. Z okazji Dnia Ojca warto, więc pomyśleć o dodatkowym wsparciu dla zdrowia i witalności.

    Nie wszyscy ojcowie chętnie zajmują się domowymi prz

    Czytaj więcej »
  • Pokrzywa- dlaczego warto po nią sięgnąć? 
    Pokrzywa- dlaczego warto po nią sięgnąć? 

    Pokrzywa- dlaczego warto po nią sięgnąć? 

    Pokrzywa często kojarzy nam się z parzącymi liśćmi, które nie zachęcają do zbiorów. Na uwagę zasługują jednak przede wszystkim substancje odżywcze, których jest źródłem. Warto bliżej przyjrzeć się pokrzywie i jej właściwościom.

    Kiedy zbierać pokrzywę?

    Zbiory pokrzywy zaczynają się, kiedy roślina ma dobrze wykształcone listki. Najwięcej wartości odżywczych mają młode liście, dlatego nie warto zbyt długo zwlekać ze zbiorem. Sezon na pokrzywę zaczyna się w kwietniu, ciągnie się przez maj do około połowy czerwca. Warto jednak pamiętać, żeby zakończyć zbiory, zanim roślina zakwitnie. Lepiej unikać pokrzywy rosnącej przy drogach i innych miejscach, gdzie powietrze jest zanieczyszczone. Dobrym sposobem na przynajmniej częściowe oczyszczenie rośliny jest umycie jej przed suszeniem.

    Ważne jest delikatne oddzielnie listków i rozłożenie ich na papierze lub siatce do wyschnięcia. Pokrzywa nie powinna b

    Czytaj więcej »
  • Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności
    Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności

    Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności- 07.06

    Nie ulega żadnej wątpliwości, że bezpieczeństwo żywności jest bardzo ważne. W końcu ma wpływ na nasze zdrowie, a chęć zwiększenia zysku niestety sprawia, że niektórzy producenci nie stawiają jakości swoich wyrobów na pierwszym miejscu. Na szczęście, wdrażane są takie standardy, jak certyfikat IFS Food, które są gwarancją bezpieczeństwa produktów, po które sięgamy.

    Nadchodzi Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności

    Nie każdy wie, że bezpieczeństwo żywności ma swoje święto. Tymczasem, Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności coraz bliżej, ponieważ obchodzimy go 7 czerwca. Tego dnia, warto zastanowić się, jakiej jakości są jedzenie i napoje, które każdego dnia trafiają na nasze stoły. W pozornie banalnym powiedzeniu „jesteś tym, co jesz”, w rzeczywistości można znaleźć sporo prawdy. Trudno o dobre samopoczucie i zdrowie, jeśli regularnie sięgamy po żywność, w której składzie znajduje się długa lista związkó

    Czytaj więcej »
  • Naturalny detoks z mniszkiem lekarskim
    Naturalny detoks z mniszkiem lekarskim

    Naturalny detoks z mniszkiem lekarskim 

    Różnego rodzaju rośliny od wieków są wykorzystywane, nie tylko ze względu na smak, ale też właściwości odżywcze i pozytywny wpływ, który mogą wywierać na zdrowie. Coraz częściej po naturalne składniki sięgają również producenci żywności, czego najlepszym przykładem są syropy, herbaty i inne propozycje z naszej oferty. Tym razem, przedstawiamy kilka powodów, dlaczego warto włączyć mniszka lekarskiego do diety.

    Mniszek lekarski a mlecz

    Mniszek lekarski potocznie jest nazywany mleczem, ale w rzeczywistości to dwie różne rośliny, chociaż pochodzą z tej samej rodziny i są do siebie podobne. Mlecz to po prostu chwast, a mniszek lekarski jest jadalny oraz może wywierać pozytywny wpływ na zdrowie. Mlecz ma jedną łodygę, od której odchodzą liście, a w przypadku mniszka lekarskiego liście wyrastają prosto z gruntu. Najbardziej charakterystyczną częścią mniszka jest jednak dmuchawiec, który poja

    Czytaj więcej »
  • Światowy Dzień Soku- 30.05
    Światowy Dzień Soku- 30.05

    Światowy Dzień Soku- 30.05

    Szklanka naturalnego owocowego lub warzywnego soku to doskonały sposób, aby zdrowo rozpocząć dzień. Tego typu produkty są tak popularne, że aż doczekały się własnego święta w kalendarzu - 30 maja to Światowy Dzień Soku. Zdecydowanie warto sięgać po soki, nie tylko tego dnia, ale przez cały rok. Na co jednak zwrócić uwagę, aby wybrać produkt, który jest wartościowym źródłem witamin i innych składników odżywczych?

    5 powodów, dlaczego warto pić soki

    Prawdopodobnie każdy słyszał, że naturalny sok jest zdecydowanie lepszym wyborem niż napoje gazowane czy napoje, w których składzie znajdziemy wiele sztucznych aromatów, barwników i innych związków mających niewiele wspólnego z naturą. Jakie są jednak konkretne powody, aby uwzględniać soki w codziennej diecie?

    1. Bomba witaminowa - soki, w zależności od składu, mogą być doskonałym źródłem witaminy C (np. żurawina, czarna porzeczka), folianów (np. burak), witaminy
    Czytaj więcej »