Aktywność fizyczna a metabolizm

Aktywność fizyczna a metabolizm

metabolizm

Aktywność fizyczna a metabolizm

Prawidłowy metabolizm kojarzy się prawie każdemu z nas z prawidłową masą ciała i spalaniem kalorii. Obejmuje on wiele procesów, które pozwalają na zamianę jedzenia w potrzebną do życia energię. Każdy z nas ma swoje tempo metabolizmu — niektórzy wolniejszy, a niektóre osoby — szybszy. Niektóre czynniki, które wpływają na tempo metabolizmu, są poza Twoją kontrolą, na przykład wiek, płeć, geny. Jednak możesz go również przyspieszyć za pomocą m.in. diety, aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia.  Dowiedz się, jak ruch fizyczny wpływa na tempo metabolizmu i jak można go przyspieszyć.

Większość ludzi myśli, że ćwiczenia pomogą zwiększyć metabolizm. To stwierdzenie jest jak najbardziej prawdziwe, jednak trzeba wiedzieć, jak sprawić, aby metabolizm działał prawidłowo za pomocą ćwiczeń. Sprowadza się to głównie do rodzaju wykonywanego treningu.

 

Czym jest metabolizm?

Metabolizm to proces, w którym organizm przekształca pożywienie w energię. Podczas tego złożonego procesu, spożywane kalorie są łączone z tlenem, aby uwolnić energię niezbędną do życia. Nawet kiedy odpoczywasz, Twoje ciało cały czas potrzebuje energii — do oddychania, krążenia krwi, wzrostu, odnowy komórek i wielu innych funkcji życiowych. Liczba kalorii zużyta przez organizm do wykonywania tych podstawowych czynności nazwana jest podstawową przemianą materii.

Wszystkie procesy zachodzące w naszym ciele mają wpływ na nasze zdrowie. Dlatego ważne jest, aby zachować odpowiednie tempo metabolizmu. Zbytnie le niuchowanie spowalnia metabolizm, a to z kolei wprawia w lawinę wiele komplikacji. Niski metabolizm powoduje, że szybciej przybieramy na wadze. To z kolei może prowadzić do nadciśnienia,  podwyższenia poziomu cukru czy cholesterolu. Dlatego, jeżeli chcemy cieszyć się zdrowiem, powinniśmy zadbać o prawidłowy metabolizm.

Jak podkręcić metabolizm?

Aby nasz organizm działał prawidłowo, potrzebuje odpowiedniej ilości energii. Aby ją wytworzyć, potrzebny jest prawidłowy metabolizm. Można go przyspieszyć dzięki m.in. ćwiczeniom oraz prawidłowej diecie. Ważne jest także, aby się prawidłowo wysypiać. Zaburzenia snu mogą również zmniejszyć tempo metabolizmu. Postaraj się więc spać minimum 7 godzin na dobę.

Dieta powinna być przede wszystkim bogata w błonnik oraz zawierać odpowiednią ilość składników odżywczych. Bardzo ważne w diecie są warzywa i owoce, które zawierają spore ilości tych właśnie składników. Ważne są tutaj także cytrusy, które są bogate w witaminę C, która ma wpływ na zdrowy metabolizm.

Do diety warto włączyć ostre pokarmy i przyprawy, które poprzez podniesienie temperatury naszego ciała, sprawiają, że metabolizm jest większy, a to sprawia, że spalamy więcej kalorii. Badania wykazały również, że kapsaicyna zawarta w ostrych przyprawach, zwiększa także uczucie sytości. Warto więc dodać do posiłków takie przyprawy jak pieprz Cayenne, curry, chili, imbir.

Bardzo dużym błędem jest głodzenie się.  Podczas restrykcyjnej diety, organizm wchodzi na etap głodu i tym samym spowalnia przemianę materii.

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na prawidłowe tempo metabolizmu jest także odpowiednie nawodnienie. Dziennie powinniśmy wypijać około 2-3 litrów wody, najlepiej mineralnej i niegazowanej. Poza tym warto pić wodę zimną, aby "wystudzić" organizm. Wówczas zacznie on pracować bardziej, aby ogrzać nasze ciało do 36.6 stopni Celsjusza, a tym samym zwiększy metabolizm.

Wpływ aktywności fizycznej na metabolizm

Ćwiczenia mają spory wpływ na tempo metabolizmu. Możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje aktywności fizycznej — ćwiczenia siłowe oraz wytrzymałościowe. Być może brzmi to niemożliwie, ale powinniśmy ćwiczyć codziennie, aby utrzymywać metabolizm na prawidłowym poziomie. Nie musisz ćwiczyć długo non stop — ćwiczenia możesz rozbić na krótsze sesje w ciągu całego dnia. Regularna aktywność fizyczna prowadzi do redukcji masy tkanki tłuszczowej i poprawia przemianę materii. 

Gdy biegasz, podnosisz ciężary, chodzisz, dźwigasz zakupy, Twoje ciało zużywa glukozę, która została zmagazynowana w mięśniach. Uzupełnienie glukozy w mięśniach wymaga energii oraz kalorii, więc wykonywanie ćwiczeń to de facto spalanie kalorii w mięśniach.

Podczas ćwiczeń, takich jak cardio lub treningu wytrzymałościowego zużywamy bardzo mało glukozy — zamiast tego spala się więcej kwasów tłuszczowych. Oznacza to, że organizm nie musi produkować glukozy, więc nie ma potrzeby uzupełnienia energii po treningu.

Jeśli wykonujesz intensywne ćwiczenia, zużywasz prawie całą glukozę zawartą w mięśniach. Oznacza to, że organizm musi wysłać więcej energii do mięśni, aby ją wyprodukować. Dzięki temu również spalasz więcej kalorii.

Jeśli więc chcesz zwiększyć metabolizm, wykonuj ćwiczenia, które usuwają glukozę z mięśni, a nie kwas tłuszczowy. W praktyce oznacza to wykonywanie dowolnych ćwiczeń, ale bardziej intensywnych lub wykonywanie treningu siłowego. Metabolizm będzie na wysokim poziomie jeszcze długi czas po wykonywaniu ćwiczeń. Aby sprawdzić, czy ćwiczysz zbyt intensywnie, monitoruj swoje tętno. Można tu posłużyć się wzorem. Od liczby 220 należy odjąć swój wiek. Odpowiednia intensywność ćwiczeń jest wtedy, gdy tętno wynosi 60-80% tego wyniku.

Jeśli cierpisz na schorzenia takie jak cukrzyca, choroby serca czy kontuzje, przed bardzo intensywnymi ćwiczeniami, koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem.

 

Jakie treningi warto wdrożyć do ćwiczeń?

Aby zwiększyć metabolizm, warto wykonywać trening:

  • aerobowy
  • siłowy
  • aerobik
  • wytrzymałościowy

Prawidłowy metabolizm może spowodować, że nasza waga będzie optymalna, a sylwetka szczupła. To z kolei przyczyni się do ogólnego lepszego zdrowia, także psychicznego. Osoby szczupłe, niemające problemów z otyłością są pewniejsze siebie i osiągają lepsze sukcesy w różnych dziedzinach życia.  Dlatego warto dbać o stan naszego metabolizmu, aby działał na najwyższych obrotach. Regularne ćwiczenia pomagają w utracie wagi. Mogą one zwiększyć metabolizm, czyli liczbę spalonych kalorii w ciągu dnia.

 

 

 

 

 

Nasz blog

  • Płatki róży - sezon zbiorów
    Płatki róży - sezon zbiorów

    Płatki róży- sezon zbiorów

    Płatki róży nie tylko pięknie pachną, ale też nadają się do jedzenia i dostarczają substancji odżywczych. Trwa sezon ich zbiorów, warto więc zainteresować się, w jakiej formie je spożywać oraz przede wszystkim - dlaczego dobrze po nie sięgnąć.

     

    Jakie płatki róży można zbierać?

    Do spożycia nadają się płatki wielu gatunków róży, które różnią się pod względem smaku oraz zawartości składników odżywczych. Róża jest przede wszystkim źródłem witaminy C. Najwięcej witaminy C zawierają róża pomarszczona i dzika. Zbiera się również róże damasceńskie, które mają wyjątkowo mocny zapach oraz róże stulistne o ciekawym, owocowym smaku.

     

    Osoby, którym zależy na wysokiej zawartości składników odżywczych, najczęściej sięgają po różę pomarszczoną (Rosa rugosa Thunb.), nazywaną też różą fałdzistolistną lub japońską. Płatki róży mogą działać przeciwzapalnie oraz ułatwiać oczyszczanie org

    Czytaj więcej »
  • Dzień Muffinki - inspiracje na desery
    Dzień Muffinki - inspiracje na desery

    DZIEŃ MUFFINKI

    Muffinki to jedne z najbardziej lubianych deserów - są puszyste, wilgotne, smaczne, a jednocześnie - bardzo różnorodne, ponieważ można przygotowywać je z wieloma dodatkami. Ogłaszamy więc Dzień Muffinki i dzielimy się naszymi pomysłami na pyszne desery.

    Inspiracje na muffinki z syropami

    Muffinki wywodzą się z Wielkiej Brytanii i początkowo były deserem dla uboższych. Elity szybko zorientowały się jednak, że doskonale pasują do słynnego „5 o’clock tea”, dlatego stały się tak popularne. Obecnie przygotowuje się je praktycznie na całym świecie, zarówno na słodko, jak i wytrawnie. My przygotowaliśmy kilka pomysłów na słodkie muffinki z dodatkiem naszych naturalnych syropów owocowych.

     

    Jedną z klasycznych propozycji są muffiny z malinami. Opisane proporcje są odpowiednie do upieczenia 12 muffinek, dlatego trzeba przygotować tyle papierowych papilotek lub silikonowych foremek wielokrotnego użytku. Potrzebne będą

    Czytaj więcej »
  • Międzynarodowy Dzień Owoców
    Międzynarodowy Dzień Owoców

    Międzynarodowy Dzień Owoców

    Owoce to podstawa zdrowej diety - są doskonałym źródłem witamin i składników mineralnych, a dodatkowo świetnie smakują i orzeźwiają w upalny dzień. W tym roku Międzynarodowy Dzień Owoców przypada na 1 lipca - to świetna okazja, aby po nie sięgnąć.

    Dlaczego warto jeść owoce?

    Nawet osoby, które nie interesują się zdrowym żywieniem wiedzą, że powinno się regularnie jeść owoce. Nie bez powodu owoce, warzywa i aktywność fizyczna są podstawą Piramidy Zdrowego Żywienia. Oznacza to, że owoce i warzywa powinny stanowić minimum połowę tego, co jemy. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji: ¾ warzywa i ¼ owoce, aby nie jeść za dużo cukrów, a za mało błonnika. Owoce dostarczają witamin, składników mineralnych i polifenoli, czyli składników, które mogą zmniejszać ryzyko cukrzycy typu 2, nowotworów i chorób układu krążenia, należących do najczęstszych przyczyn zgonów.

     

    Owoce są

    Czytaj więcej »
  • Czarny bez - sezon zbiorów kwiatów i owoców
    Czarny bez - sezon zbiorów kwiatów i owoców

    Czarny bez - sezon zbiorów kwiatów i owoców

    Czarny bez to popularna roślina wykorzystywana od lat, jako naturalny środek mogący wspierać odporność. Cenne substancje znajdują się nie tylko w jego charakterystycznych, czarnych, okrągłych owocach, ale też kwiatach. Rozpoczynające się lato to doskonała pora, żeby zainteresować się działaniem czarnego bzu i wzbogacić codzienną dietę o dodatkowe składniki odżywcze.

    Nadchodzące zbiory kwiatów i owoców

    Nadchodzi sezon na czarny bez, dlatego zdecydowanie warto poznać jego właściwości. Czarny bez kwitnie w czerwcu i lipcu - ma białe, drobne kwiaty zebrane w baldachy o mocnym, charakterystycznym zapachu, który z pewnością nie każdemu przypadnie do gustu. Warto jednak pamiętać, że roślina nie jest ceniona ze względu na wygląd czy aromat, ale zawartość składników odżywczych. Kwiaty poleca się zbierać na początku sezonu, najlepiej w suchy, słoneczny dzień. Warto robić to ostrożnie, ponieważ łatwo je zniszczyć

    Czytaj więcej »
  • Dzień Ojca - pomysły na prezenty dla taty
    Dzień Ojca - pomysły na prezenty dla taty

    Dzień Ojca - pomysły na prezenty dla taty

    Zbliża się 23 czerwca, a wraz z nim - Dzień Ojca. Nadchodzi więc czas, aby pomyśleć o podarunku dla taty i szczególnie zatroszczyć się o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Przygotowaliśmy krótki poradnik, jak wybrać trafiony, praktyczny prezent na tę wyjątkową okazję.

    Zestawy prezentowe dla każdego taty

    Oczywiste jest, że chcemy, aby nasi rodzice, jak najdłużej zachowali sprawność i dobre samopoczucie. Niestety, naturalnych procesów starzenia nie da się całkowicie zatrzymać, chociaż dobra dieta i regularna aktywność fizyczna pozwalają je spowolnić. Z wiekiem mogą pojawiać się np. problemy z trawieniem i przyswajaniem składników odżywczych. Wynika to chociażby z mniejszej ilości soków trawiennych czy stopniowego spłaszczania kosmków jelitowych, odpowiedzialnych za wchłanianie. Z okazji Dnia Ojca warto, więc pomyśleć o dodatkowym wsparciu dla zdrowia i witalności.

    Nie wszyscy ojcowie chętnie zajmują się domowymi prz

    Czytaj więcej »
  • Pokrzywa- dlaczego warto po nią sięgnąć? 
    Pokrzywa- dlaczego warto po nią sięgnąć? 

    Pokrzywa- dlaczego warto po nią sięgnąć? 

    Pokrzywa często kojarzy nam się z parzącymi liśćmi, które nie zachęcają do zbiorów. Na uwagę zasługują jednak przede wszystkim substancje odżywcze, których jest źródłem. Warto bliżej przyjrzeć się pokrzywie i jej właściwościom.

    Kiedy zbierać pokrzywę?

    Zbiory pokrzywy zaczynają się, kiedy roślina ma dobrze wykształcone listki. Najwięcej wartości odżywczych mają młode liście, dlatego nie warto zbyt długo zwlekać ze zbiorem. Sezon na pokrzywę zaczyna się w kwietniu, ciągnie się przez maj do około połowy czerwca. Warto jednak pamiętać, żeby zakończyć zbiory, zanim roślina zakwitnie. Lepiej unikać pokrzywy rosnącej przy drogach i innych miejscach, gdzie powietrze jest zanieczyszczone. Dobrym sposobem na przynajmniej częściowe oczyszczenie rośliny jest umycie jej przed suszeniem.

    Ważne jest delikatne oddzielnie listków i rozłożenie ich na papierze lub siatce do wyschnięcia. Pokrzywa nie powinna b

    Czytaj więcej »
  • Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności
    Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności

    Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności- 07.06

    Nie ulega żadnej wątpliwości, że bezpieczeństwo żywności jest bardzo ważne. W końcu ma wpływ na nasze zdrowie, a chęć zwiększenia zysku niestety sprawia, że niektórzy producenci nie stawiają jakości swoich wyrobów na pierwszym miejscu. Na szczęście, wdrażane są takie standardy, jak certyfikat IFS Food, które są gwarancją bezpieczeństwa produktów, po które sięgamy.

    Nadchodzi Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności

    Nie każdy wie, że bezpieczeństwo żywności ma swoje święto. Tymczasem, Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności coraz bliżej, ponieważ obchodzimy go 7 czerwca. Tego dnia, warto zastanowić się, jakiej jakości są jedzenie i napoje, które każdego dnia trafiają na nasze stoły. W pozornie banalnym powiedzeniu „jesteś tym, co jesz”, w rzeczywistości można znaleźć sporo prawdy. Trudno o dobre samopoczucie i zdrowie, jeśli regularnie sięgamy po żywność, w której składzie znajduje się długa lista związkó

    Czytaj więcej »
  • Naturalny detoks z mniszkiem lekarskim
    Naturalny detoks z mniszkiem lekarskim

    Naturalny detoks z mniszkiem lekarskim 

    Różnego rodzaju rośliny od wieków są wykorzystywane, nie tylko ze względu na smak, ale też właściwości odżywcze i pozytywny wpływ, który mogą wywierać na zdrowie. Coraz częściej po naturalne składniki sięgają również producenci żywności, czego najlepszym przykładem są syropy, herbaty i inne propozycje z naszej oferty. Tym razem, przedstawiamy kilka powodów, dlaczego warto włączyć mniszka lekarskiego do diety.

    Mniszek lekarski a mlecz

    Mniszek lekarski potocznie jest nazywany mleczem, ale w rzeczywistości to dwie różne rośliny, chociaż pochodzą z tej samej rodziny i są do siebie podobne. Mlecz to po prostu chwast, a mniszek lekarski jest jadalny oraz może wywierać pozytywny wpływ na zdrowie. Mlecz ma jedną łodygę, od której odchodzą liście, a w przypadku mniszka lekarskiego liście wyrastają prosto z gruntu. Najbardziej charakterystyczną częścią mniszka jest jednak dmuchawiec, który poja

    Czytaj więcej »
  • Światowy Dzień Soku- 30.05
    Światowy Dzień Soku- 30.05

    Światowy Dzień Soku- 30.05

    Szklanka naturalnego owocowego lub warzywnego soku to doskonały sposób, aby zdrowo rozpocząć dzień. Tego typu produkty są tak popularne, że aż doczekały się własnego święta w kalendarzu - 30 maja to Światowy Dzień Soku. Zdecydowanie warto sięgać po soki, nie tylko tego dnia, ale przez cały rok. Na co jednak zwrócić uwagę, aby wybrać produkt, który jest wartościowym źródłem witamin i innych składników odżywczych?

    5 powodów, dlaczego warto pić soki

    Prawdopodobnie każdy słyszał, że naturalny sok jest zdecydowanie lepszym wyborem niż napoje gazowane czy napoje, w których składzie znajdziemy wiele sztucznych aromatów, barwników i innych związków mających niewiele wspólnego z naturą. Jakie są jednak konkretne powody, aby uwzględniać soki w codziennej diecie?

    1. Bomba witaminowa - soki, w zależności od składu, mogą być doskonałym źródłem witaminy C (np. żurawina, czarna porzeczka), folianów (np. burak), witaminy
    Czytaj więcej »