Zapisz się do newslettera i odbierz 10% rabatu na pierwszy zakup w naszym sklepie!
Nawodnienie organizmu - wszystko, co warto wiedzieć
Nawodnienie organizmu - wszystko, co warto wiedzieć
Picie odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia jest bardzo ważne dla naszego organizmu. Nasze ciało składa się z około 70% wody, dlatego ważne jest, aby zachować nawodnienie w optymalnym poziomie. Woda bowiem reguluje wiele procesów zachodzących w naszym organizmie i jest niezbędna dla naszego zdrowia. Gdy jesteśmy odwodnieni, nasze ciało nie pracuje tak, jak powinno. Woda bierze udział m.in. w nawilżaniu skóry, dostarczaniu do komórek składników odżywczych, utrzymuje prawidłowe funkcjonowanie narządów. Dzięki odpowiedniemu nawodnieniu mamy lepszą koncentrację i więcej energii w ciągu dnia. Każdy z nas powinien wypić około 3 litów wody codziennie, a w niektórych wypadkach tej wody powinniśmy dostarczać więcej.
Jak nawodnić organizm?
Jak sama nazwa wskazuje, nawodnienie nierozerwalnie wiąże się z wodą. Picie wody to najszybsza i najzdrowsza metoda nawodnienia. Dietetycy i lekarze zalecają picie co najmniej 8 szklanek wody. Jeżeli regularnie ćwiczymy lub na dworze panują wysokie temperatury, powinniśmy oczywiście pić więcej.
Najkorzystniejsze dla zdrowia jest picie wody mineralnej niegazowanej. Oprócz wody dostarczymy do organizmu niezbędne mikroelementy.
Kawa i herbata również może lekko nawodnić organizm. Dlaczego lekko? Ponieważ zawiera kofeinę, która działa moczopędnie, tak więc może się okazać, że szybciej odwiedzimy toaletę, po wypiciu tych właśnie napoi. Jednak, jeśli jesteśmy odwodnieni i potrzebujemy się napić, jak najbardziej możemy wypić szklankę kawy czy herbaty. Dodatkowo kofeina może dodać ci energii.
Dobrym napojem nawadniającym jest również mleko. Dodatkowo dostarczymy do organizmu niezbędne elektrolity, a także białko.
Bardzo dobrym nawadniaczem są również owoce i warzywa. Poniżej znajdziesz podpowiedź, co warto jeść, aby się nawodnić.
Według ostatnich badań ciało może złagodzić łagodne odwodnienie w 45 minut dzięki 600 ml wody. Czas potrzebny do nawodnienia organizmu zależy głównie od tego, jak bardzo jesteś odwodniony.
Oznaki i skutki odwodnienia
Odwodnienie może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak drgawki, obrzęk mózgu, niewydolność nerek, wstrząs, śpiączka, a nawet śmierć.
Odwodnienie to stan, w którym organizm traci duże ilości płynów lub przyjmuje ich za mało do potrzeb. Powoduje to niedobór wody oraz elektrolitów w organizmie. Przyczyny odwodnienia mogą być różne. Mogą to być różne schorzenia, w których występują silne wymioty, biegunka, gorączka, ale także brak uzupełniania na bieżąco wody, traconej w ciągu dnia. Szczególnie o nawodnienie powinni dbać sportowcy oraz osoby starsze, a także dzieci, gdyż właśnie te trzy grupy są narażone najbardziej na utratę wody. Jeżeli na dworze panują upały, każdy powinien uzupełniać płyny na bieżąco. Niektóre choroby powodują częstsze oddawanie moczu, co również może przyczyniać się do odwodnienia. Taką chorobą może być cukrzyca. Niektóre leki również mogą podawać częstomocz oraz niektóre przyprawy (np. koperek).
Odwodnienie objawia się poprzez:
- bóle i zawroty głowy;
- uczucie zmęczenia;
- brak energii;
- ciemną barwę moczu;
- uczucie pragnienia;
- suchość w ustach;
- skąpomocz.
Wpływ nawodnienia na nasze zdrowie
Woda to życie, wie to każdy. Bez wody szybko by nas nie było, ponieważ wspomaga wiele funkcji życiowych. Utrata już 2% wody może powodować problemy z koncentracją i wydolnością fizyczną. Ponadto dobre nawodnienie organizmu wspomaga pracę mózgu, a to z kolei ma wpływ na nasze samopoczucie, zdolności umysłowe, jasne myślenie. To ma kluczowe znaczenie w pracy, czy w szkole. Woda dodaje nam też energii, co jest niezmiernie ważne, aby realizować dzienne cele i być zadowolonym człowiekiem. Stan wody w naszym organizmie wpływa także na perystaltykę jelit. Jeśli mamy jej za mało nie trudno o uciążliwe zaparcia.
Jak sprawdzić, czy jesteśmy dobrze nawodnieni?
Tak jak wspomniano wyżej, pierwszym takim sposobem jest sprawdzenie koloru moczu. Im ciemniejszy mocz i o bardziej intensywnym zapachu, tym mniej wody jest w organizmie. Inną metodą jest także sprawdzenie sprężystości skóry. Wystarczy uścisnąć kawałek skóry na brzuchu, ramieniu. Jeśli skóra wraca powoli do swojego poprzedniego stanu, oznacza to, że mamy za mało wody.
Jakimi pokarmami można nawodnić organizm?
Istnieje wiele pokarmów, które mogą nas odpowiednio nawodnić zamiast wody. Są to głównie owoce, które zawierają wiele wody, ale także warzywa. Owoce i warzywa, które dobrze nas nawilżą to m.in.:
- arbuz;
- truskawki;
- ogórek;
- melon;
- brzoskwinie;
- warzywa liściaste;
- rzodkiewka;
- pomidor;
Ponadto warto jeść zupy, szczególnie bulion oraz pić inne napoje niesłodzone.
Jeśli nie woda, to co?
Nie każdy z nas przepada za wodą mineralną, niektórzy uważają, że jest za mdła. Jednak możemy do niej dodać różnosmakowe soki owocowe, aby nadać jej przyjemny, owocowy smak. Dodatkowo dostarczymy do organizmu niezbędne witaminy. Warto więc postawić na zdrowe, naturalne soki. Do wody można dodać, np. sok z malin, sok z żurawiny, sok z granatu. W czasie jesienno-zimowym można sięgnąć także po sok z dodatkiem imbiru i cytryny, dodatkowo wzmacniając odporność. W naszym sklepie każdy znajdzie coś dobrego i przede wszystkim zdrowego dla siebie.
Oprócz wody warto również sięgnąć po elektrolity, szczególnie jeśli wody tracimy sporo. Znajdziemy je w wodzie izotonicznej dla sportowców.