Zapisz się do newslettera i odbierz 10% rabatu na pierwszy zakup w naszym sklepie!
Tradycyjny Tłusty Czwartek
Tradycyjny Tłusty Czwartek
Tłusty czwartek to niewątpliwie święto pączka. Jest to święto ruchome, obchodzone w ostatni czwartek przed Środą Popielcową, jest ostatnim czwartkiem przed Wielkim Postem i rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W 2022 roku wypada on 24 lutego. W ten dzień nikt nie licz kalorii i objada się do woli pysznymi pączkami i faworkami. Pączki to charakterystyczny przysmak tego dnia. W niektórych miastach organizowane są nawet zawody w jedzeniu pączków na czas, czy na ilość.
W cukierniach od rana ustawiają się kolejki po pyszne kulki smażonego ciasta, wypełnione pysznym nadzieniem. Niegdyś nadziewane były prawdziwymi konfiturami o różnych owocowych smakach. Obecnie cukiernie prześcigają się w wymyślaniu nowych smaków, aby przyciągnąć jak najwięcej kupujących. Dostaniemy więc pączki z nadzieniem czekoladowym, orzechowym, o smaku adwokata, wanilii, kokosa. Jednak najczęściej nadzieniem jest konfitura owocowa. Pączek może być oprószony cukrem pudrem lub polany lukrem. Na pączku możemy znaleźć wiórki kokosowe lub z kolorowej czekolady. Możliwości jest wiele, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. W niektórych cukierniach są dostępne również pączki bezglutenowe.
Ciekawostki związane z pączkami
Pączki zawitały do Polski w XVI wieku. Zwane były wówczas jako kreple. Z pączkami wiąże się kilka przysłów i powiedzeń, np. jak pączek w maśle. Przesądy ludowe mówią, że zjedzenie pączka w Tłusty Czwartek przyniesie szczęście, a tego kto nie zje ani jednego czeka pech.
W wielu domach nadal samemu piecze się pączki. Kupno pączka jest sporym ułatwieniem w zabieganych czasach, jednak zjedzenie domowych pączków jest istnym rajem dla podniebienia. Od pokoleń nasze babcie przekazywały nam swoje przepisy na idealne pączki. Poniżej znajdziecie przepis na pyszne tradycyjne pączki z nadzieniem z róży. Nie są one trudne do wykonania, dlatego warto spróbować swoich sił.
Pączki z nadzieniem z płatków róży — przepis
Składniki
1 kg mąki pszennej
cukier — 120 g
7 żółtek
1 całe jajko
masło — 500 g
ciepłe mleko — 500 ml
spirytus — 100 ml
cukier waniliowy
świeże drożdże — 50 g
sól — ½ łyżeczki do kawy
konfitura z płatków róży — 500 g
olej do smażenia
Wykonanie
- Mąkę przesiewamy przez sitko.
- Do miski wsypujemy mąkę, cukier, szczyptę soli i drożdże.
- Dokładnie mieszamy.
- Dodajemy żółtka i jajko. Ugniatamy, aż uzyskamy lepkie ciasto.
- Dolewamy pomału spirytus i mieszamy.
- Do ciasta dolewamy stopniowo ciepłe mleko, cały czas mieszając. Ciasto musi być elastyczne i gęste. Nie może być zbyt klejące, ponieważ nie będziemy mogli łatwo uformować pączków. Musi łatwo odchodzić od ręki.
- Gotowe ciasto zakrywamy bawełnianą ściereczką i zostawiamy w ciepłym miejscu, do wyrośnięcia. Po godzinie ciasto podwoi swoją objętość.
- Gdy ciasto wyrośnie, przenosimy je na stolnicę, wcześniej oprószoną mąką. To ułatwi nam pracę z ciastem.
- Ciasto rozwałkujemy na grubość około 1-1,5 cm.
- Za pomocą szklanki, kubka wycinamy koła (podobnie jak w cieście na pierogi).
- Na środek wyciętych kół, nakładamy łyżeczkę konfitury z płatków róży i dokładnie zawijamy.
- Zawinięte pączki zostawiamy na 5 minut. Możemy je również przykryć.
- Wrzucamy pączki na rozgrzany tłuszcz. Smażymy je 2-3 minuty z każdej strony, aby się zarumieniły.
- Wyjmujemy pączki na papierowy ręcznik kuchenny, aby odsączyć nadmiar tłuszczu.
- Pączki dekorujemy w wybrany sposób. Możemy je posypać cukrem pudrem, udekorować skórkami pomarańczy lub lukrem (cukier puder mieszamy z sokiem z cytryny).
Gotowe. Podana ilość wystarczy na około 20 pączków średniej wielkości.
Pyszną, zdrową konfiturę z płatków róży, bez konserwantów kupisz u nas w sklepie.
Smacznego!