Zapisz się do newslettera i odbierz 10% rabatu na pierwszy zakup w naszym sklepie!
Wiosna - naturalny detoks zamiast restrykcyjnej diety
Wiosna - naturalny detoks zamiast restrykcyjnej diety
Rozpoczynająca się wiosna to doskonały czas, aby zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie. Absolutną podstawą jest odpowiednia dieta, która może wspomagać proces oczyszczania organizmu. Zamiast głodówek, zdecydowanie bezpieczniej jest uwzględnić w diecie naturalne produkty, będące dobrym źródłem witamin i składników naturalnych.
Jak organizm oczyszcza się z toksyn?
Zbędne produkty przemiany materii, zanieczyszczenia ze środowiska - nasz organizm został wyposażony w kilka mechanizmów, żeby skutecznie się ich pozbywać. Z perspektywy detoksykacji, najważniejszą rolę odgrywa wątroba. Można porównać ją do filtra, dzięki któremu zbędne lub szkodliwe substancje zostają zneutralizowane. Warto więc pamiętać, że jeśli chcemy wspomagać oczyszczanie organizmu, nie powinniśmy narażać wątroby na dodatkowe obciążenia. Lepiej jest powstrzymać się od spożywania alkoholu oraz zredukować do minimum ciężkostrawne fast foody.
Istotne są również nerki, ponieważ z moczem zostają usuwane szkodliwe związki i zbędne produkty przemiany materii. Warto więc pamiętać o spożywaniu przynajmniej 1,5 litra wody. Ilość kawy i herbaty lepiej ograniczyć na rzecz wody, herbatek ziołowych i naturalnych, tłoczonych soków. Zbędne substancje są usuwane również przez płuca i skórę. Do detoksu warto więc podejść kompleksowo. Dobre efekty daje połączenie zdrowej diety z regularną aktywnością fizyczną. Nie muszą to być od razu intensywne treningi, ale można zdecydować się np. na spacery na świeżym powietrzu.
Co warto uwzględnić w codziennej diecie?
Jeżeli chcemy wspomagać oczyszczanie organizmu, przede wszystkim trzeba pamiętać o błonniku. Ten składnik jest niezwykle ważny dla prawidłowego działania przewodu pokarmowego. Błonnik może zapobiegać zaparciom oraz wspomagać usuwanie szkodliwych i zbędnych substancji z jelit. Odpowiednie spożycie błonnika to bezpieczny i naturalny sposób na zachowanie dobrej przemiany materii. Źródłem tego składnika są owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz otręby. Warto jednak pamiętać o przyjmowaniu przynajmniej 1,5 litra płynów, ponieważ jeśli organizm nie jest dobrze nawodniony, efekty spożycia błonnika mogą być odwrotne do zamierzonych.
Nic nie jest w stanie zastąpić zdrowej i różnorodnej diety, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby sięgnąć po naturalne produkty, które mogą wspomagać wiosenny detoks. Dobrą propozycją jest np. sok z pokrzywy. Pokrzywa ma działanie moczopędne, dzięki czemu może wspomagać wydalanie zbędnych produktów przemiany materii. Oprócz tego, może być pomocna dla osób zmagających się z anemią, ponieważ jest źródłem żelaza i innych składników mineralnych.
Proces oczyszczania organizmu może wspomagać też mniszek lekarski. Wykonane z niego syropy warto dodawać do napojów. Mniszek może wpływać na wątrobę, wspomagając wydzielanie żółci, niezbędnej do trawienia. Przyjmowanie preparatów z mniszkiem może też zwiększać wydzielanie soku żołądkowego oraz działać moczopędnie.
W diecie warto też uwzględnić żurawinę. Nie od dzisiaj stosuje się ją jako naturalny środek, który może wspomagać prawidłowe działanie układu moczowego. Jej działanie moczopędne może jednak również ułatwiać usuwanie zbędnych i szkodliwych substancji z organizmu. Warto więc dodawać do potraw suszone owoce żurawiny lub wykonywane z niej soki.
Oczyszczenie mogą wspomagać również owoce czarnego bzu. Wykonany z nich sok lub syrop warto dodawać do rozgrzewającej herbaty czy odżywczych koktajli. Czarny bez może regulować pracę układu pokarmowego oraz wspomagać działanie nerek. Jeżeli naszym celem jest oczyszczenie organizmu, warto więc uwzględnić go w diecie.
Dlaczego lepiej unikać restrykcyjnych diet?
Często mówi się, że najlepszym sposobem na oczyszczenie organizmu jest głodówka lub np. detoks sokowy. Są to jednak powtarzane od lat mity. Zdrowa dieta, bogata w witaminy i składniki odżywcze jest bezpieczniejszym rozwiązaniem od głodówki, a co najważniejsze - można stosować ją długoterminowo. Bardzo uboga dieta lub powstrzymywanie się od jedzenia mogą prowadzić do niedoborów witamin i składników mineralnych. Zbyt restrykcyjny sposób odżywiania często powoduje przemęczenie, problemy z koncentracją, osłabienie czy przewlekłe zmęczenie.
Warto też pamiętać, że radykalna dieta jest bardzo męcząca psychicznie. Po krótkim czasie zazwyczaj i tak wracamy do dawnych nawyków i z nawiązką wynagradzamy sobie wcześniejsze wyrzeczenia. Radykalna dieta może więc w dalszej perspektywie prowadzić do częstszego sięgania po niezdrową żywność, a co za tym idzie - złego samopoczucia i zwiększenia masy ciała.
Zamiast radykalnych zmian, lepiej postawić na odpowiednią ilość płynów oraz produkty, które mogą wspomagać oczyszczanie organizmu. W połączeniu z ruchem na świeżym powietrzu, daje to zdecydowanie lepsze efekty od głodówek.