Zdrowe słodycze bez cukru

Zdrowe słodycze bez cukru

zdrowy_baton

Niemalże każdy kocha słodycze. Co prawda nie każdy zjada je na potęgę i nie każdy lubi czekoladę, ale nikt chyba nie pogardzi pysznym ciasteczkiem czy kawałkiem placka do kawki. Niektórzy ze względu na nadprogramowe kilogramy albo w obawie przed ich złapaniem często ograniczają słodycze do minimum. Wielu rodziców wydziela też słodycze dzieciom, wpajając im, że nie są one do końca zdrowe. Jednak nie musi tak być. Trend zdrowej żywności rozkwitł na dobre, dlatego z czasem pojawiły się również zdrowe przekąski i słodycze. Warto je poznać, aby bez wyrzutów sumienia zjeść coś na słodko, zawsze wtedy, gdy mamy na to ochotę. Jest to też idealny pomysł na prezent — nie musimy obawiać się, że ktoś jest na diecie. Oto garść pomysłów na zdrowe przekąski i zdrowe słodycze.

Czym wyróżniają się zdrowe słodycze?

Zdrowe słodycze i przekąski przede wszystkim nie zawierają cukru, lub zawierają jego naturalny zamiennik. Często też słodycz takim produktom dodaje naturalny sok zawarty w owocach, które są w jego składzie. Większość przetworzonej żywności zawiera wiele kalorii oraz cukier o małej wartości odżywczej. Producenci żywności dodają cukier wytwarzany chemicznie, zazwyczaj syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy. O tym, czy przekąska jest zdrowa, decydują właśnie użyte dodatki. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie etykiet. Produkty zdrowe są zazwyczaj oznaczone takimi oznaczeniami jak: BIO, bez cukru, gluten free.

Dlaczego warto sięgnąć po zdrowe słodycze?

Zdrowe odżywianie jest kluczem do zdrowego stylu życia i ogólnego zdrowia. Sięganie po zdrowe słodycze i przekąski, ale także ogólnie po zdrową żywność zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia u nas poważnych chorób. Najbardziej powszechną chorobą związaną m.in. z brakiem zdrowego odżywiania jest cukrzyca. Ta choroba z kolei jest prekursorem do powstania innych poważnych chorób, w tym chorób serca, nadciśnienia, podwyższonego cholesterolu, nadwagi. Poza cukrem, przekąski szeroko dostępne w supermarketach zawierają sporą ilość niezdrowej chemii oraz wiele ulepszaczy.

Przykłady zdrowych słodyczy i przekąsek

Zdrowe słodycze to przede wszystkim te, które nie zawierają sztucznego cukru. Zaliczamy tu wszystkie produkty, które promują się napisem "bez cukru". Będzie to z pewnością czekolada, batoniki, ale także płatki zbożowe, czy jogurty. Wiele zdrowych przekąsek zawiera zdrowe zamienniki cukru. Jest ich całkiem sporo. Są to na przykład stewia, erytrol, cukier kokosowy, syrop klonowy. Wiele zdrowych batoników w swoim składzie zawiera suszone owoce, które same w sobie nadają słodki smak, bez potrzeby dodawania cukru.

Rynek słodyczy w których nie ma dodawanego sztucznie cukru, z roku na rok jest coraz większy. I jest to bardzo pozytywne zjawisko, bo konsumenci chcą się odżywiać zdrowiej i chcą spożywać mniej kalorii, nie rezygnując przy tym z przyjemności i swoich ulubionych przysmaków. Dlatego w sklepach można spotkać niezliczone już ilości produktów, w których cukier został zastąpiony innymi substancjami słodzącymi. Te słodzące dodatki charakteryzują się przede wszystkim znacznie niższą kalorycznością od cukru czy równie często używanego syropu fruktozowo-glukozowego. Dzięki temu nie trzeba już odmawiać sobie różnych deserowych przyjemności w obawie o swoje zdrowie i kondycję. Bezcukrowe czekolady najczęściej słodzone są stewią, erytrolem, ksylitolem czy malitolem. Takie produkty są zazwyczaj o 30 procent mniej kaloryczne od swoich pełnocukrowych odpowiedników. Jeśli jesteśmy wielkimi fanami czekolady, zawsze możemy wybrać taką składającą się w 99 procentach z kakao. Tam już po prostu nie ma miejsca na dodanie cukru. Im więcej kakao tym zdrowiej. Szeroko dostępne są również batony niezawierające cukru. Tutaj mamy wybór między wersjami z niskokalorycznymi substancjami słodzącymi a takimi, które zawierają dużo owoców albo na przykład miód i są już wystarczająco słodkie nawet dla największych łasuchów.

 

Zrób to sam - batoniki ryżowe które Twoja rodzina pokocha

Decydując się na zdrowe przekąski, warto wykonać coś własnoręcznie w domu. Będziemy mieć wówczas pewność, że dodane składniki są najlepszej dla nas jakości. Poniżej znajdziecie fajny, szybki, prosty, a przede wszystkim pyszny przepis na domowe czekoladowe batoniki ryżowe. Wiele zdrowych przepisów znajdziecie też w internecie.

Składniki

½ szklanki masła orzechowego BIO;

½ szklanki posiekanej czekolady bez cukru ;

6 wafli ryżowych lub ½ opakowania ryżu preparowanego;

1 łyżeczka mąki migdałowej;

1 łyżeczka oleju kokosowego;

szczypta soli.

Wykonanie

  1. Czekoladę bez cukru pokrój na małe kawałki.
  2. Rozpuść czekoladę wraz z olejem kokosowym, najlepiej w rondelku (opcjonalnie w mikrofali).
  3. Dodaj masło orzechowe BIO i dokładnie wymieszaj
  4. Posiekaj drobno wafle ryżowe lub dodaj ryż preparowany.
  5. Dodaj mąkę migdałową.
  6. Uzyskaną masę wyłóż równomiernie na blasze do pieczenia, na papierze do pieczenia.
  7. Włóż do lodówki na 2-3 godziny.
  8. Pokrój w batoniki.

 

Nasz blog

  • Płatki róży - sezon zbiorów
    Płatki róży - sezon zbiorów

    Płatki róży- sezon zbiorów

    Płatki róży nie tylko pięknie pachną, ale też nadają się do jedzenia i dostarczają substancji odżywczych. Trwa sezon ich zbiorów, warto więc zainteresować się, w jakiej formie je spożywać oraz przede wszystkim - dlaczego dobrze po nie sięgnąć.

     

    Jakie płatki róży można zbierać?

    Do spożycia nadają się płatki wielu gatunków róży, które różnią się pod względem smaku oraz zawartości składników odżywczych. Róża jest przede wszystkim źródłem witaminy C. Najwięcej witaminy C zawierają róża pomarszczona i dzika. Zbiera się również róże damasceńskie, które mają wyjątkowo mocny zapach oraz róże stulistne o ciekawym, owocowym smaku.

     

    Osoby, którym zależy na wysokiej zawartości składników odżywczych, najczęściej sięgają po różę pomarszczoną (Rosa rugosa Thunb.), nazywaną też różą fałdzistolistną lub japońską. Płatki róży mogą działać przeciwzapalnie oraz ułatwiać oczyszczanie org

    Czytaj więcej »
  • Dzień Muffinki - inspiracje na desery
    Dzień Muffinki - inspiracje na desery

    DZIEŃ MUFFINKI

    Muffinki to jedne z najbardziej lubianych deserów - są puszyste, wilgotne, smaczne, a jednocześnie - bardzo różnorodne, ponieważ można przygotowywać je z wieloma dodatkami. Ogłaszamy więc Dzień Muffinki i dzielimy się naszymi pomysłami na pyszne desery.

    Inspiracje na muffinki z syropami

    Muffinki wywodzą się z Wielkiej Brytanii i początkowo były deserem dla uboższych. Elity szybko zorientowały się jednak, że doskonale pasują do słynnego „5 o’clock tea”, dlatego stały się tak popularne. Obecnie przygotowuje się je praktycznie na całym świecie, zarówno na słodko, jak i wytrawnie. My przygotowaliśmy kilka pomysłów na słodkie muffinki z dodatkiem naszych naturalnych syropów owocowych.

     

    Jedną z klasycznych propozycji są muffiny z malinami. Opisane proporcje są odpowiednie do upieczenia 12 muffinek, dlatego trzeba przygotować tyle papierowych papilotek lub silikonowych foremek wielokrotnego użytku. Potrzebne będą

    Czytaj więcej »
  • Międzynarodowy Dzień Owoców
    Międzynarodowy Dzień Owoców

    Międzynarodowy Dzień Owoców

    Owoce to podstawa zdrowej diety - są doskonałym źródłem witamin i składników mineralnych, a dodatkowo świetnie smakują i orzeźwiają w upalny dzień. W tym roku Międzynarodowy Dzień Owoców przypada na 1 lipca - to świetna okazja, aby po nie sięgnąć.

    Dlaczego warto jeść owoce?

    Nawet osoby, które nie interesują się zdrowym żywieniem wiedzą, że powinno się regularnie jeść owoce. Nie bez powodu owoce, warzywa i aktywność fizyczna są podstawą Piramidy Zdrowego Żywienia. Oznacza to, że owoce i warzywa powinny stanowić minimum połowę tego, co jemy. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji: ¾ warzywa i ¼ owoce, aby nie jeść za dużo cukrów, a za mało błonnika. Owoce dostarczają witamin, składników mineralnych i polifenoli, czyli składników, które mogą zmniejszać ryzyko cukrzycy typu 2, nowotworów i chorób układu krążenia, należących do najczęstszych przyczyn zgonów.

     

    Owoce są

    Czytaj więcej »
  • Czarny bez - sezon zbiorów kwiatów i owoców
    Czarny bez - sezon zbiorów kwiatów i owoców

    Czarny bez - sezon zbiorów kwiatów i owoców

    Czarny bez to popularna roślina wykorzystywana od lat, jako naturalny środek mogący wspierać odporność. Cenne substancje znajdują się nie tylko w jego charakterystycznych, czarnych, okrągłych owocach, ale też kwiatach. Rozpoczynające się lato to doskonała pora, żeby zainteresować się działaniem czarnego bzu i wzbogacić codzienną dietę o dodatkowe składniki odżywcze.

    Nadchodzące zbiory kwiatów i owoców

    Nadchodzi sezon na czarny bez, dlatego zdecydowanie warto poznać jego właściwości. Czarny bez kwitnie w czerwcu i lipcu - ma białe, drobne kwiaty zebrane w baldachy o mocnym, charakterystycznym zapachu, który z pewnością nie każdemu przypadnie do gustu. Warto jednak pamiętać, że roślina nie jest ceniona ze względu na wygląd czy aromat, ale zawartość składników odżywczych. Kwiaty poleca się zbierać na początku sezonu, najlepiej w suchy, słoneczny dzień. Warto robić to ostrożnie, ponieważ łatwo je zniszczyć

    Czytaj więcej »
  • Dzień Ojca - pomysły na prezenty dla taty
    Dzień Ojca - pomysły na prezenty dla taty

    Dzień Ojca - pomysły na prezenty dla taty

    Zbliża się 23 czerwca, a wraz z nim - Dzień Ojca. Nadchodzi więc czas, aby pomyśleć o podarunku dla taty i szczególnie zatroszczyć się o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Przygotowaliśmy krótki poradnik, jak wybrać trafiony, praktyczny prezent na tę wyjątkową okazję.

    Zestawy prezentowe dla każdego taty

    Oczywiste jest, że chcemy, aby nasi rodzice, jak najdłużej zachowali sprawność i dobre samopoczucie. Niestety, naturalnych procesów starzenia nie da się całkowicie zatrzymać, chociaż dobra dieta i regularna aktywność fizyczna pozwalają je spowolnić. Z wiekiem mogą pojawiać się np. problemy z trawieniem i przyswajaniem składników odżywczych. Wynika to chociażby z mniejszej ilości soków trawiennych czy stopniowego spłaszczania kosmków jelitowych, odpowiedzialnych za wchłanianie. Z okazji Dnia Ojca warto, więc pomyśleć o dodatkowym wsparciu dla zdrowia i witalności.

    Nie wszyscy ojcowie chętnie zajmują się domowymi prz

    Czytaj więcej »
  • Pokrzywa- dlaczego warto po nią sięgnąć? 
    Pokrzywa- dlaczego warto po nią sięgnąć? 

    Pokrzywa- dlaczego warto po nią sięgnąć? 

    Pokrzywa często kojarzy nam się z parzącymi liśćmi, które nie zachęcają do zbiorów. Na uwagę zasługują jednak przede wszystkim substancje odżywcze, których jest źródłem. Warto bliżej przyjrzeć się pokrzywie i jej właściwościom.

    Kiedy zbierać pokrzywę?

    Zbiory pokrzywy zaczynają się, kiedy roślina ma dobrze wykształcone listki. Najwięcej wartości odżywczych mają młode liście, dlatego nie warto zbyt długo zwlekać ze zbiorem. Sezon na pokrzywę zaczyna się w kwietniu, ciągnie się przez maj do około połowy czerwca. Warto jednak pamiętać, żeby zakończyć zbiory, zanim roślina zakwitnie. Lepiej unikać pokrzywy rosnącej przy drogach i innych miejscach, gdzie powietrze jest zanieczyszczone. Dobrym sposobem na przynajmniej częściowe oczyszczenie rośliny jest umycie jej przed suszeniem.

    Ważne jest delikatne oddzielnie listków i rozłożenie ich na papierze lub siatce do wyschnięcia. Pokrzywa nie powinna b

    Czytaj więcej »
  • Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności
    Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności

    Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności- 07.06

    Nie ulega żadnej wątpliwości, że bezpieczeństwo żywności jest bardzo ważne. W końcu ma wpływ na nasze zdrowie, a chęć zwiększenia zysku niestety sprawia, że niektórzy producenci nie stawiają jakości swoich wyrobów na pierwszym miejscu. Na szczęście, wdrażane są takie standardy, jak certyfikat IFS Food, które są gwarancją bezpieczeństwa produktów, po które sięgamy.

    Nadchodzi Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności

    Nie każdy wie, że bezpieczeństwo żywności ma swoje święto. Tymczasem, Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności coraz bliżej, ponieważ obchodzimy go 7 czerwca. Tego dnia, warto zastanowić się, jakiej jakości są jedzenie i napoje, które każdego dnia trafiają na nasze stoły. W pozornie banalnym powiedzeniu „jesteś tym, co jesz”, w rzeczywistości można znaleźć sporo prawdy. Trudno o dobre samopoczucie i zdrowie, jeśli regularnie sięgamy po żywność, w której składzie znajduje się długa lista związkó

    Czytaj więcej »
  • Naturalny detoks z mniszkiem lekarskim
    Naturalny detoks z mniszkiem lekarskim

    Naturalny detoks z mniszkiem lekarskim 

    Różnego rodzaju rośliny od wieków są wykorzystywane, nie tylko ze względu na smak, ale też właściwości odżywcze i pozytywny wpływ, który mogą wywierać na zdrowie. Coraz częściej po naturalne składniki sięgają również producenci żywności, czego najlepszym przykładem są syropy, herbaty i inne propozycje z naszej oferty. Tym razem, przedstawiamy kilka powodów, dlaczego warto włączyć mniszka lekarskiego do diety.

    Mniszek lekarski a mlecz

    Mniszek lekarski potocznie jest nazywany mleczem, ale w rzeczywistości to dwie różne rośliny, chociaż pochodzą z tej samej rodziny i są do siebie podobne. Mlecz to po prostu chwast, a mniszek lekarski jest jadalny oraz może wywierać pozytywny wpływ na zdrowie. Mlecz ma jedną łodygę, od której odchodzą liście, a w przypadku mniszka lekarskiego liście wyrastają prosto z gruntu. Najbardziej charakterystyczną częścią mniszka jest jednak dmuchawiec, który poja

    Czytaj więcej »
  • Światowy Dzień Soku- 30.05
    Światowy Dzień Soku- 30.05

    Światowy Dzień Soku- 30.05

    Szklanka naturalnego owocowego lub warzywnego soku to doskonały sposób, aby zdrowo rozpocząć dzień. Tego typu produkty są tak popularne, że aż doczekały się własnego święta w kalendarzu - 30 maja to Światowy Dzień Soku. Zdecydowanie warto sięgać po soki, nie tylko tego dnia, ale przez cały rok. Na co jednak zwrócić uwagę, aby wybrać produkt, który jest wartościowym źródłem witamin i innych składników odżywczych?

    5 powodów, dlaczego warto pić soki

    Prawdopodobnie każdy słyszał, że naturalny sok jest zdecydowanie lepszym wyborem niż napoje gazowane czy napoje, w których składzie znajdziemy wiele sztucznych aromatów, barwników i innych związków mających niewiele wspólnego z naturą. Jakie są jednak konkretne powody, aby uwzględniać soki w codziennej diecie?

    1. Bomba witaminowa - soki, w zależności od składu, mogą być doskonałym źródłem witaminy C (np. żurawina, czarna porzeczka), folianów (np. burak), witaminy
    Czytaj więcej »